Ciśnienie w oponach zimowych

Śnieg, lód, niskie temperatury - to czynniki, które znacznie pogarszają przyczepność opon podczas jazdy zimą. Ale ciśnienie w oponach zimowych jest równie istotne.

Czujnik ciśnienia w oponach

Dużo poważniej powinniśmy podejść do stanu naszych opon zimą niż latem. Dlaczego? Ponieważ przy niskich temperaturach ciśnienie dużo szybciej się obniża niż wtedy, gdy za oknem panuje letnia aura. Przy temperaturze 0o C spada ono o 0.2 bara. Gdy jest zimniej, spada jeszcze bardziej. Przy -10C stopniach o 0,3 bara, a przy -20C nawet o 0,4 bara.

REKLAMA

Te dane pokazują, że zimą znacznie częściej powinniśmy kontrolować ciśnienie opon zimowych, a w razie potrzeby je dopompować. Jeśli niskie temperatury utrzymują się przez dłuższy czas należy zwiększyć ciśnienie opony o 0,2 bara.

Najpierw sprawdź na klapce wlewu od paliwa, w schowku, na progu lub słupku, czy przy drzwiach kierowcy, jakie są wartości ciśnienia podawane przez producenta. 

Dlaczego powinniśmy dbać o ciśnienie w oponach? Nieprawidłowa jego wartość skutkuje złą przyczepnością, która jest kluczowa szczególnie podczas trudnych zimowych warunków. Oczywiście prawidłowe ciśnienie powinno iść w parze z dobrymi oponami zimowymi, które nie powinny być starsze niż 7 lat i mieć mniej bieżnika niż 4 mm. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o oponach zimowych.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA