Co warto sprawdzić przed zakupem używanego samochodu?

Zanim od poprzedniego właściciela kupisz wymarzony samochód, poświęć trochę czasu na dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego. Taka usługa kosztuje od 50 do 600 zł i pozwala uniknąć późniejszych rozczarowań i nieplanowanych wydatków.   

używane, zakup, samochody używane
Dokładne sprawdzenie stanu zawieszenia oraz osłon półosi jest dobrym punktem wyjściowym do negocjacji ceny. Naprawy zawieszenia, zwłaszcza wielowahaczowego aluminiowego, są bardzo drogie

Zakup auta używanego niestety bywa loterią. Żeby nie kupować w ciemno podpowiadamy na co zwrócić uwagę sprawdzając stan techniczny auta. Przede wszystkim odłóż na bok emocje. Na rynku samochodów używanych znajdziesz setki, jeśli nie tysiące egzemplarzy tego samego modelu. Niska cena auta świadczy zwykle o jego kiepskiej kondycji. Twoim atutem jest to, że nie musisz przecież kupować tego konkretnego samochodu. Sprzedający ma gorzej – on chce się go pozbyć. Dlatego targuj się!   

REKLAMA

1. OGLĘDZINY
Szukaj uszkodzeń karoserii i szyb. Na każdej szybie podano rok produkcji, na wszystkich powinien być ten sam. Symbol daty produkcji składa się z cyfry (ostatniej roku) i kropek (oznaczających miesiące).

2. LAKIER
Wszystkie elementy nadwozia muszą mieć identyczny odcień. Przebarwienia świadczą zwykle o naprawach lakierniczych. Te wykluczy pomiar grubości lakieru – powinna wynosić około 100 mikrometrów.

3. DOKUMENTY
Zacznij od sprawdzenia numeru nadwozia. Pytaj o wszystko – im więcej „papierów”, tym lepiej. Wiarygodność przebiegu potwierdza nie tylko książka przeglądów, ale też faktury za naprawy i polisy ubezpieczeniowe.

4. PRZEGLĄD
Skontroluj klocki i tarcze hamulcowe, opony, wycieraczki szyb klosze reflektorów; działanie świateł ocenisz gołym okiem. Kumulacja błahych usterek może mocno nadszarpnąć budżet, gdy zaczniesz je usuwać.

5. POD PODWOZIEM
Sprawdź auto na podnośniku lub na kanale. Tylko tam można wykryć niesprawności zawieszenia (wahacze, stabilizatory, amortyzatory), układu kierowniczego (drążki, przekładnia) i nieszczelności układu napędowego.

6. SILNIK
Całą prawdę o silniku poznasz po wykonaniu analizy spalin. Przekroczone normy świadczą o: spalaniu oleju (zużyte pierścienie), niesprawnym katalizatorze lub filtrze cząstek spalin, uszkodzonej sondzie lambda.

7. KOMPUTER
Odczytanie kodów usterek, zwane potocznie diagnostyką komputerową, pozwala sprawdzić działanie wszystkich układów elektronicznych i elektrycznych, a także wykryć usterki w osprzęcie silnika.

8. WYPOSAŻENIE
Dużo „bajerów” uprzyjemnia eksploatację, ale też zwiększa ryzyko usterek. Sprawdź działanie wszystkich elementów wyposażenia, takich jak klimatyzacja, elektryczne podnośniki szyb, podgrzewane fotele itd.

9. JAZDA
Na tym etapie sprawdzisz działanie sprzęgła i skrzyni biegów. Zwróć uwagę na to, czy samochód trzyma kierunek jazdy (nie ściąga). Wszelkie niepokojące odgłosy (stuki, szumy) wymagają dalszej weryfikacji.

10. PODSUMOWANIE
Zrób bilans najbliższych wydatków związanych z opłatami (ubezpieczenie, rejestracja pojazdu) i usuwaniem wykrytych podczas oględzin usterek. Czy auto jest warte pieniędzy, jakie życzy sobie za nie sprzedający? 

"Antypicownik", Pomoc eksperta
Samochód, który chcesz kupić najdokładniej sprawdzisz w autoryzowanej stacji obsługi danej marki, ale za kontrolę stanu auta zapłacisz najwięcej (150–600 zł w zależności od marki). Równie profesjonalnie taką usługę może wykonać rzeczoznwaca samochodowy z PZM-otu czy Dekry i nieco taniej, bo za 150–200 zł. Najmniej zapłacisz za przegląd w stacji kontroli pojazdów (50 zł) wykonującej przeglądy rejestracyjne, ale zakres kontroli auta będzie ograniczony.
Zobacz również:
REKLAMA