Co zrobić, gdy ukradną tablice rejestracyjne?

Ukradli Ci tablice rejestracyjne? To spory kłopot. Bez nich zgodnie z przepisami nie można poruszać się po drogach. Co robić?  

Kradzież tablic rejestracyjnych

Od razu sprawę trzeba zgłosić policji. Uchroni nas to przed odpowiedzialnością w sytuacji, gdy ktoś korzystając z naszych numerów rejestracyjnych popełni przestępstwo. A tu możliwości jest wiele – od opuszczenia stacji paliw bez płacenia, poprzez za szybką jazdę odnotowaną przez fotoradar, po napad na bank, wszystko przy użyciu samochodu z naszymi tablicami.

REKLAMA

Z zaświadczeniem z policji, dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu zgłaszamy się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego. Tam możemy złożyć wniosek o wyrobienie brakującej tablicy albo przerejestrować samochód na nowe numery. Pierwsza opcja jest tańsza – jedna tablica kosztuje 40 zł, do tego trzeba doliczyć kilkanaście złotych za nowe znaki legalizacyjne (tzw. hologramy), które zostaną naklejone na starą tablicę (o ile brakuje nam tylko jednej) i dowód rejestracyjny. Jeśli na aucie mieliśmy tablice z flagą, nawet przy utracie jednej trzeba zamówić dwie nowe – aktualne mają unijne gwiazdki.

W zależności od wielkości miasta, okres oczekiwania na nową tablicę wynosi od jednego dnia do tygodnia. W tak zwanym międzyczasie nie można korzystać legalnie z samochodu, chyba że zamówimy tablice tymczasowe, za co trzeba jednak dodatkowo zapłacić około 60 zł.

Zmiana numeru rejestracyjnego jest rozwiązaniem droższym (za tablice, znaki, nowy dowód rejestracyjny i nalepkę na szybę zapłacimy prawie 190 zł), ale wykonywanym od ręki. Tak jak przy zakupie auta – otrzymujemy nowe tablice i pozwolenie czasowe, a po miesiącu odbieramy nowy dowód rejestracyjny. Zmiana numerów uwalnia nas od konieczności składania wyjaśnień w sytuacji, gdy ktoś popełni wykroczenie autem zaopatrzonym w nasze poprzednie numery i udowadniania, że to nam skradziono tablice, a nie my je ukradliśmy. Dobrze przygotowani powinniśmy załatwić sprawę w urzędzie za jednym podejściem.

Jak zabezpieczyć "blachy"
By zabezpieczyć tablice – zamontowane tylko w plastikowych ramkach – przed niespodziewaną zmianą właściciela, można je przykręcić na stałe do zderzaka. Wbrew obiegowej opinii – jest to procedura dozwolona, a nawet zalecana przez niektóre komendy policji. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że sposób montażu nie może ograniczać możliwości odczytania numeru.

Najładniejsze tablice
Najciekawszymi tablicami rejestracyjnymi mogą pochwalić się kierowcy z USA. Każdy ze stanów ma własny wzór tablicy, na której poza numerem znajduje się zwykle informacja o dacie wydania i np. hasło promujące daną jurysdykcję. Tablice mogą być ozdobione elementem charakterystycznym dla danego stanu lub np. symbolem uczelni, czy jednostki wojskowej, w jakiej służy kierowca. Najładniejsze są jednak tablice okolicznościowe – przygotowywane z okazji ważnego wydarzenia, takiego jak np. zdobycie mistrzostwa przez drużynę koszykówki. W niektórych stanach produkuje się również „blachy”, na których uwiecznione są ginące gatunki zwierząt – tablice te są droższe, a dochód z ich sprzedaży zostaje przekazany na rzecz organizacji zajmującej się ich ochroną. Limitowane edycje przygotowywane są również przez fundacje, które w ten sposób wspierają swoje budżety, a nawet przez związki wyznaniowe. Tablice te są zwykle kolorowe, ozdobione pięknymi grafikami, a cyferki numeru, który się na nich znajduje, komponują się z urodą całości.

REKLAMA