Czy dostaniesz odszkodowanie, jeśli lód z nieodśnieżonego auta uszkodzi Twój samochód?

Klimat mamy taki, że zima w naszym kraju jest raczej jak jesień. Na szczęście od czasu do czasu przypomina, jaka powinna być naprawdę, dlatego my przypominamy, jakie konsekwencje może mieć jazda nieodśnieżonym samochodem. 

Odśnieżanie auta Shutterstock
Odśnieżanie auta

Kierowcy, którym nie chce się dobrze odśnieżyć swojego auta, robią to niedokładnie albo częściowo usuwają z niego śnieg, np. tylko z przedniej szyby, zawsze znajdują wytłumaczenia dla swojego lenistwa. Ale nic ich nie usprawiedliwia, bo jazda takim samochodem jest po prostu nieodpowiedzialna. Ogranicza widoczność i jest niebezpieczna zarówno dla kierowcy, który jedzie nieodśnieżonym autem, jak i dla pozostałych, bo spadający z dachu śnieg albo bryły lodu, które się od niego odrywają, zmuszają innych do gwałtownego hamowania albo nagłej zmiany pasa ruchu. Ale może się też zdarzyć, że spadająca duża bryła lodu uszkodzi nasz samochód, a nawet może zranić kogoś, kto nim podróżuje. Co wtedy zrobić i czy można uzyskać odszkodowanie za zniszczenie auta?

REKLAMA

Odśnieżanie auta Shutterstock
Odśnieżanie auta

Spadająca bryła lodu uszkodziła Twoje auto

Nie jest to wcale rzadki przypadek. Może nas to spotkać na przykład na autostradzie, najczęściej ze strony nieodśnieżonych ciężarówek i samochodów dostawczych, które są wysokie i po prostu trudno z nich usunąć śnieg i lód. Ale nie jest to usprawiedliwienie dla kierowcy, bo za szkody powstałe w wyniku nieodśnieżenia samochodu zawsze odpowiada on i to on ponosi ich konsekwencje. Przez kodeks drogowy uszkodzenie auta bryłą lodu spadającą z innego pojazdu jest traktowane jak kolizja i tak się trzeba w tym wypadku zachować. Nie jest konieczne wzywanie policji, wystarczy spisanie oświadczenia kierowcy, który prowadził nieodśnieżone auto i nie uchyla się od odpowiedzialności.

Oświadczenie powinno zawierać:

  • opis zdarzenia,
  • dane samochodów, których ono dotyczy
  • dane kontaktowe
  • numery praw jazdy
  • numer polisy OC sprawcy

Gdybyśmy jednak nie doszli do porozumienia odnoście do tego, co się wydarzyło, najlepiej wezwać policję, jeśli stwierdzi ona wykroczenie, ukarze mandatem kierowcę nieodśnieżonego auta.

Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenie auta

Za zniszczenie samochodu przez spadający lód kierowcy należy się oczywiście odszkodowanie od sprawcy zdarzenia, ale jego uzyskanie wcale nie jest oczywiste. Nie ma problemu, jeśli obaj kierowcy spiszą oświadczenie, a sprawca nie wypiera się odpowiedzialności, albo na miejsce zdarzenia wezwano policję, która stwierdziła, że doszło do wykroczenia. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe z polisy OC sprawcy. Jednak nie zawsze jest tak łatwo, a sprawy mogą się skomplikować. Bo co zrobić, jeśli kierowca nieodśnieżonego auta nie zatrzyma się, lecz odjedzie, bo może nawet nie zauważyć, że z jego pojazdu spadła bryła lodu na inny samochód? Jeśli to możliwe, można próbować go dogonić i zatrzymać, ale trzeba się liczyć z tym, że nam się to nie uda. Wtedy zdarzenie najlepiej zgłosić na policję. Można też ustalić numer polisy sprawcy poprzez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale problem jest taki, że jeśli kierowca nie przyzna się do winy, a my nie mamy żadnego dowodu, na przykład nagrania z wideorejestratora, że lód spadł z jego samochodu, trudno będzie mu udowodnić winę. I realnie, trzeba się liczyć z tym, że nie uda się odszkodowania uzyskać. Na koniec − jazda nieodśnieżonym samochodem może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje, bo może się zdarzyć, że lód spadający z ciężarówki zrani człowieka. Wtedy konieczne jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia, a kierowcy, z winy którego do tego doszło, grożą o wiele poważniejsze konsekwencje, z karą więzienia włącznie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA