REKLAMA

Czy maseczki w samochodzie są obowiązkowe?

Obowiązek zakrywania ust i nosa został wprowadzony w Polsce od połowy kwietnia 2020 roku, ale przepisy ciągle się zmieniają. Czy noszenie maseczek jest obecnie konieczne także w samochodzie?

| Data aktualizacji: 2020-10-23
Kierowca z infekcją Shutterstock
Kierowca z infekcją, fot. shutterstock

Aktualizacja 23.10.2020:

REKLAMA

Maseczki w samochodzie – czy nadal są obowiązkowe?

W gąszczu zmian - przeważnie wprowadzanych chaotycznie - łatwo stracić pojęcie o obowiązującym stanie prawnym. Tymczasem 23 października pojawiło się rozporządzenie, które zmieniło zasady zakładania maseczek, osłaniających nos i usta. Poprzednio (piszemy o tym poniżej) obowiązek ten nałożony był m.in. na pasażerów, którzy nie zamieszkują razem, nawet jeśli są rodziną, z wyłączeniem dzieci do lat 4. Teraz takiej konieczności nie ma, a poza tym zwiększony został limit wieku dla dzieci do lat 5.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Jak czytamy w obecnie obowiązującym rozporządzeniu, w samochodach prywatnych, niebędących środkami publicznego transportu zbiorowego:

Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 (obowiązku zakrywania ust i nosa – przyp.red.) nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2 (do ukończenia 5. roku życia – przyp.red.), z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1.

Do niedawna stan prawny wyglądał natomiast jak poniżej, w artykule sprzed ostatniej aktualizacji:

Od 16 kwietnia 2020 roku aż do odwołania wprowadzony został obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki lub też innych środków, jak część odzieży, chusta, szalik, itp. Nakaz ten dotyczy przebywania w miejscach ogólnodostępnych – wśród nich oczywiście sklepy, kościoły czy galerie handlowe. Ale też komunikacja publiczna, taksówki, a nawet prywatne samochody - ale w określonych okolicznościach.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Co ważne, przepis wprowadzający obowiązek noszenia maseczek czy innych środków zakrywania nosa i ust nie dotyczy dzieci w wieku do lat czterech oraz osób, które są niezdolne do samodzielnego zakrycia i odkrycia nosa lub ust, w tym osób niepełnosprawnych.

Pojawił się jednak problem związany choćby z jazdą samochodem. W pierwotnej formie rozporządzenia bowiem projekt zakładał obowiązek zakrywania ust i nosa także w środkach transportu zbiorowego, ale także w samochodach. No właśnie, jak to jest z tymi samochodami?

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Maseczka w samochodzie – czy obowiązkowa?

Czy maseczka musi być założona w czasie jazdy samochodem? Na ten temat wypowiedział się kilka miesięcy temu ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie radiowym, a później Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną wersję przepisów, która w zasadzie dalszym ciągu obowiązuje.

Rozporządzenie nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa w przypadku przemieszczania się środkami komunikacji zbiorowej czy w taksówkach.

W przypadku jazdy samochodem, nakaz noszenia maseczek jest uzależniony od tego, kogo wieziemy. Gdy autem jadą osoby niezamieszkujące razem, obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje, nawet jeśli jest to rodzina. Maseczek w aucie nie trzeba zakładać jedynie wtedy, gdy jadą nim osoby mieszkające razem, kiedy kierowca jedzie sam lub z dziećmi w wieku do lat 4.

Brak maseczki ze względów zdrowotnych

W ostatnim czasie pojawił się ważny temat - braku maseczki ze względu na stan zdrowia. Jak zapowiada policja, przepis o noszeniu maseczek będzie teraz bardziej drobiazgowo sprawdzany, a ewentualny brak maseczki ze względu na stan zdrowia musi zostać uzasadniony ważnym zaświadczeniem od lekarza, a nie tylko słownym zapewnieniem.

- Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej okazać zaświadczenie lekarskie - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Maseczka w trakcie kontroli

Co zrobić z maseczką w trakcie policyjnej kontroli? W razie legitymowania danej osoby, dla potrzeb ustalenia czy weryfikacji tożsamości przez organy uprawnione, ale też przez inne osoby, jeśli wymaga tego wykonywanie czynności zawodowych lub świadczenie usług, możliwe jest zażądanie odkrycia twarzy. Co ważne, obowiązek noszenia maseczki obowiązuje także kontrolujących policjantów, chyba że zachowają odległość 1,5 metra.

Kary za brak maseczki

Na koniec mandaty i kary za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zakrywania ust i nosa. Policjant może w takiej sytuacji nałożyć mandat do 500 złotych, ale możliwe jest także skierowanie sprawy dalej i nałożenie kary administracyjnej przez sanepid - ta wynosi do nawet 30 tys. złotych.

Od mandatu i kary administracyjnej można się odwołać, choć w przypadku kary administracyjnej płaci się ją z góry, przed rozstrzygnięciem odwołania. Podstawą do anulowania kar może być fakt, po który sięgają prawnicy, że przepisy bazują na rozporządzeniu, które jest aktem prawnym niskiej rangi.

Tak czy inaczej, noszenie (czystej i świeżej) maseczki, jest najprostszym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Nie chroni w pełni przed zarażeniem, ale zmniejsza jego ryzyko.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA