[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Czy maseczki w samochodzie są obowiązkowe?

Od czwartku 16 kwietnia w Polsce wchodzi w życie obowiązek zakrywania ust i nosa maseczkami lub innymi sposobami. Pojawia się pytanie – czy noszenie maseczek jest konieczne w samochodzie?

| Data aktualizacji: 2020-04-15
Kierowca z infekcją Kierowca z infekcją, fot. shutterstock

Zacznijmy od faktów. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które uściśla przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w związku z pandemią koronawirusa.

Wiemy już, że od czwartku 16 kwietnia aż do odwołania wprowadza się obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki lub też innych środków, jak część odzieży, chusta, szalik, itp. Nakaz ten dotyczy przebywania w miejscach ogólnodostępnych – wśród nich oczywiście sklepy, targowiska, kościoły, drogi, place, itp.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Co ważne, przepis wprowadzający obowiązek noszenia maseczek czy innych środków zakrywania nosa i ust nie dotyczy dzieci w wielu do lat czterech oraz osób, które są niezdolne do samodzielnego zakrycia i odkrycia nosa lub ust.

Pojawił się jednak problem związany choćby z jazdą samochodem. W pierwotnej formie rozporządzenia bowiem projekt zakładał obowiązek zakrywania ust i nosa także w środkach transportu zbiorowego, ale także w samochodach. No właśnie, jak to jest z tymi samochodami?

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Maseczka w samochodzie – czy obowiązkowa?

Czy maseczka musi być założona w czasie jazdy samochodem? Na ten temat wypowiedział się sam minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie radiowym, a teraz Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną wersje przepisów.

Rozporządzenie nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa w przypadku każdego sposobu przemieszczania się na terytorium Polski. Zatem twarz zakrywać trzeba w środkach komunikacji zbiorowej, ale także na rowerze, motocyklu czy nawet na hulajnodze oraz oczywiście pieszo.

W przypadku jazdy samochodem, nakaz noszenia maseczek jest uzależniony od tego, kogo wieziemy. Gdy autem jadą osoby obce, niezamieszkujące razem, obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje. Maseczek w aucie nie trzeba zakładać jedynie wtedy, gdy jadą nim osoby mieszkające razem, kiedy kierowca jedzie sam lub z dzieckiem w wieku do lat 4.

Co ważne, każdorazowo przy wysiadaniu z auta maseczkę trzeba zakładać.

Maseczka w trakcie kontroli

Projekt mówi także o tym, że w razie legitymowania danej osoby, dla potrzeb ustalenia czy weryfikacji tożsamości przez organy uprawnione, ale też przez inne osoby, jeśli wymaga tego wykonywanie czynności zawodowych lub świadczenie usług, możliwe jest zażądanie odkrycia twarzy.

Co ważne, obowiązek zakrywania nosa i ust nie zwalnia z obowiązku zachowania odległości dwóch metrów między osobami, na przykład w kolejkach czy w innych przypadkach.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA