Czy można wjechać samochodem do lasu

Czy kiedy samochodem wjeżdżamy do lasu drogą, na której ma barierek ani znaków zakazu ruchu popełniamy wykroczenie i możemy dostać mandat?

Zakaz wjazdu do lasu Shutterstock
Zakaz wjazdu do lasu
  • Do lasu można wjechać drogą publiczną lub drogą leśną jeśli znaki na pozwalają 
  • Strażnik leśny może zatrzymać kierowcę do kontroli i nałożyć mandat lub skierować sprawę do sądu
  • Jeśli nie ma zakazu wstępu do lasu mogą tam wjechać osoby z niepełnosprawnością poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb 

Są okresy, w których kierowcy częściej niż zwykle dokonują niektórych rodzajów wykroczeń. Jeśli chodzi o lasy, są to z pewnością lato i jesień. Kiedy jesteśmy na wakacjach, przejazd przez las może nam skrócić drogę np. do atrakcji turystycznej albo punktu widokowego, jesienią natomiast jeździmy na grzyby i chcemy podjechać do lasu jak najbliżej. Jak się zachować, kiedy widzimy drogę, na której nie ma żadnych barierek ani znaków informujących o zakazie wjazdu? Można nią pojechać?


Kiedy wolno samochodem wjechać do lasu?

Do lasu można wjechać:

• drogą, która ma status publicznej, co jasno określa Ustawa o lasach - po takiej drodze mogą poruszać się pojazdy silnikowe i zaprzęgowe oraz motorowery.
• drogą leśną - po niej też można jeździć pojazdem silnikowym, jeśli są na nich umieszczone znaki dopuszczające taką możliwość, co również reguluje Ustawa o lasach.
• Poza takimi przypadkami wjazd do lasu leśną drogą jest surowo zabroniony i zakaz ten obowiązuje przez cały rok.

Jest tylko taki problem, że czasami nie wiadomo, czy droga, którą mamy przed sobą, jest drogą publiczną czy leśną, bo nie ma na niej żadnych barierek uniemożliwiających wjechanie na nią ani znaku informującego o zakazie wjazdu. Okazuje się, że drogi publiczne w lasach nie zawsze są oznakowane, a najczęściej są gruntowe i niczym nie różnią się od leśnych. Zarządca drogi może umieścić na nich znaki zgodne z zasadami ruchu drogowego oraz Ustawą o lasach, ale też zgodnie z nią nie ma obowiązku umieszczania zakazu wjazdu na drogach, po których nie wolno się poruszać.
Dlatego najlepiej nie wjeżdżać na żadną drogę prowadzącą do lasu, na której nie ma znaków informujących, że jest ona dopuszczona do ruchu i parkować tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
Na które drogi można wjeżdżać i gdzie są wyznaczone miejsca do parkowania można dowiedzieć się z tablic informacyjnych, które są ustawiane przez nadleśnictwa, a jeśli takich tablic nie ma, trzeba szukać wiedzy na własną rękę, np. pytając w urzędach gminy, w punktach informacji turystycznej albo sprawdzając na stronie lasy.gov.pl. Ważne: nawet jeśli droga jest dopuszczona do ruchu, nie wolno zostawiać auta przed szlabanem albo na poboczu, bo pozostawiony tam pojazd może utrudnić pracę leśników. Jeśli chodzi o lasy prywatne, o tym, czy można do nich wjeżdżać, decydują wyłącznie ich właściciele. Najczęściej oznaczają oni swoje lasy odpowiednimi tabliczkami z informacją o zakazie wstępu.

Jakie są uprawnienia strażników leśnych?

Prawo o ruchu drogowym upoważnia strażników leśnych oraz pracowników Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażników, do zatrzymania pojazdu, jego kontroli, wylegitymowania kierowcy i wydawania mu poleceń co do zachowania się na drodze na terenie lasów, mają też prawo legitymować pasażerów.
Ich uprawnienia sięgają też poza teren lasu, bo mogą zatrzymać pojazd do kontroli, jeśli mają uzasadnione podejrzenie, ze kierowca popełnił przestępstwo w lesie. W przypadku kiedy kierowca nie chce poddać się kontroli, strażnik ma prawo zastosować wobec niego środki przymusu bezpośredniego (włącznie z użyciem broni).

Co grozi kierowcy, który złamał przepisy w lesie?

• Kierowcę, który zignorował zakazu wjazdu do lasu lub zaparkował w niedozwolonym miejscu, strażnik leśny może ukarać mandatem w wysokości 20-500 zł, nie może natomiast nałożyć punktów karnych
• Jeśli kierowca wjeżdżając do lasu samochodem wyrządzi w nim szkodę, np. zniszczy jego fragment strażnik może skierować wniosek o ukaranie kierowcy do sądu, który ustali wysokość grzywny

 

Kto ma wstęp do lasu, nawet jeśli przepisy na to nie pozwalają?

pracownicy nadleśnictw wykonujących swoje obowiązki
2. właściciele lasów, osoby nadzorujących gospodarkę leśną
3. służby ratujących zdrowie i mienie
4. myśliwi i właścicieli pasiek znajdujących się w lasach
5. osoby z niepełnosprawnością poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb
(osoby z niepełnosprawnością ruchową nie mogą wjeżdżać samochodami na tereny leśne tylko wtedy, kiedy obowiązuje na nich zakaz wstępu do lasu)

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA