Czy warto tankować benzynę 98-oktanową?

Niemal na każdej stacji można kupić paliwo o liczbie oktanowej 98. Jest droższe, ale silnik powinien mniej go zużywać i mieć lepsze osiągi. Czy na pewno tak jest?

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Za litr „98”, niezależnie od aktualnych cen paliw, trzeba zapłacić średnio ok. 30 groszy więcej niż za litr benzyny LOB95. Tankując do pełna 50-litrowy zbiornik (w którym znajduje się jeszcze od 3 do 4 l benzyny), „przepłacamy” ok. 14 zł. Mniej więcej tyle kosztowałoby 2,5 l benzyny, co pozwoliłoby przejechać kompaktowym autem dodatkowe 30 km. Właśnie o tyle większy przebieg deklarują dystrybutorzy paliw po zatankowaniu benzyny LOB98.

REKLAMA

Wyższa liczba oktanowa benzyny ma być gwarancją większej wydajności silnika, np. gwarantować wyższą moc. Dotyczy to jednostek napędowych o wysokim stopniu sprężania (11–14:1), silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz tych z turbodoładowaniem (także gdy są wyposażone w pośredni wtrysk paliwa). Nawet jeśli pod maską Twojego auta pracuje właśnie taki silnik, to i tak na co dzień nie zauważysz kilkuprocentowego przyrostu mocy, który nastąpi po zatankowaniu benzyny LOB98. Dodatkowe konie mechaniczne poczujesz dopiero wtedy, gdy silnik będzie pracował pod dużym obciążeniem, np. podczas szybkiej jazdy autostradą.

Nawet najnowocześniejszy silnik przetrawi benzynę LOB95. Efektem ubocznym mogłoby być najwyżej spalanie stukowe (specyficzny hałas). Aby mu zapobiec, już od 2002 r. (a w niektórych autach wcześniej) wszystkie jednostki napędowe są wyposażane w czujnik spalania stukowego. Koryguje on kąt wyprzedzenia zapłonu, tak aby owo spalanie stukowe wyeliminować.

Benzynę „98” od „95” mocno odróżnia pakiet dodatków czyszczących. W tej o 98 oktanach jest ich więcej, dlatego lepiej troszczą się one np. o końcówki wtryskiwaczy, a to najdroższy element układu zapłonowego. Jeśli więc stosować LOB98, to dla tego efektu czyszczącego – ale wystarczy to zrobić raz na 10 tankowań.

Zobacz również:
REKLAMA