Czy wolno wyprzedzać autobus na przystanku?

Oto jedna z wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze – autobus zatrzymuje się na jezdni na przystanku. Czy można go ominąć?

Autobus na przystanku Shutterstock
Autobus na przystanku

Mowa tu o sytuacji, w której przystanek oznaczono znakami poziomymi na jezdni, bo nawet w dużych miastach nie zawsze autobus zjeżdża do zatoczki. Najpierw jednak uściślijmy – jeśli autobus stoi, to ewentualnym manewrem, jaki podejmie kierowca, będzie omijanie, a nie wyprzedzanie. To drugie dotyczy bowiem sytuacji, w której inny pojazd jest w ruchu.

REKLAMA

Czy wolno wyprzedzać autobus - Linia ciągła 

Czy można więc ominąć stojący na drodze autobus? Wszystko zależy od oznakowania poziomego – jeśli na drodze namalowana jest ciągła linia, a ominięcie autobusu wymusi najechanie na nią, to jest to oczywiście zabronione. Natomiast jeśli ciągłej linii nie ma (rzadko, ale zdarza się) lub pas jezdni jest na tyle szeroki, że można ominąć autobus bez konieczności najeżdżania na linię, to – zachowując szczególną ostrożność – jest to dozwolone.

W tym drugim wypadku szczególna ostrożność jest naprawdę wskazana, bo ile razy każdy z nas był świadkiem sytuacji, w której zza autobusu, bez większego zastanowienia i sprawdzenia, czy coś nie jedzie, wychyla się pieszy? Często też, zaraz za przystankiem, znajduje się zebra, więc nawet jeśli autobus omijamy, to lepiej zrobić to z zachowaniem uwagi i przy zmniejszonej prędkości.

Czy wolno wyprzedzać autobus - Gimbus

A co z wyprzedzaniem autobusu szkolnego? Tego przepisy kategorycznie zabraniają. Stojący na przystanku autobus z włączonymi światłami awaryjnymi i wysuniętym na semaforze znakiem stop (to prawidłowe oznakowanie "gimbusa" - niestety takich jest na drodze niewiele) oznacza, że kierowcy pod żadnym pozorem nie mogą go omijać. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi 200-złotowym mandatem.

Czy wolno wyprzedzać autobus - Pierwszeństwo w terenie zabudowanym

Przy okazji tematu omijania autobusu stojącego na przystanku warto przypomnieć sobie też zasady ustępowania pierwszeństwa. Jeśli kierowca autobusu zasygnalizuje chęć włączenia się do ruchu należy ustąpić mu pierwszeństwa (choć ww. nie może wyjeżdżać bezpośrednio przed pojazd stwarzając zagrożenie), ale tylko, jeśli mówimy o włączaniu się do ruchu w terenie zabudowanym (również z zatoki autobusowej). Poza terenem zabudowanym autobus takiego pierwszeństwa nie ma. Nieustąpienia pierwszeństwa może kosztować kierowcę samochodu 200 zł. W każdym wypadku lepiej zachować szczególną ostrożność i stosować się nie tylko do przepisów, ale i zasad kultury jazdy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA