Czy wolno wyprzedzać samochód uprzywilejowany?

Pojazd uprzywilejowany to nie tylko karetka albo radiowóz policyjny, dużo więcej służb ma przywilej poruszania się samochodem o statusie uprzywilejowanego. Każdy taki pojazd musi być jednak odpowiednio oznakowany. Jak się zachować, kiedy auto na sygnale pojawia się na drodze, którą jedziemy?

Pojazd uprzywilejowany Shutterstock
Pojazd uprzywilejowany

Na początek warto wymienić, pojazdy jakich służb mogą poruszać się po drogach jako uprzywilejowane. Są to auta: straży pożarnej, ratownictwa medycznego, policji, ratownictwa chemicznego, straży granicznej, Biura Nadzoru Wewnętrznego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Sił Zbrojnych, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, straży gminnych (miejskich), służb ratownictwa górskiego, służb parku narodowego, służb ratownictwa wodnego, Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywane przez Służbę Celno-Skarbową, Inspekcji Transportu Drogowego oraz pojazdy używane do ratowania życia lub zdrowia ludzkiego.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA

Co wolno pojazdowi uprzywilejowanemu

Jeśli bierze on udział w akcji ratowania życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa lub porządku publicznego, uczestniczy w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych albo wykonywaniu zadań bezpośrednio związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy przepisów przysługuje ochrona - taki pojazd może nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymywaniu się i postoju, a także do znaków i sygnałów drogowych, oczywiście tylko przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Kierowca takiego samochodu musi natomiast stosować się do poleceń i sygnałów wydawanych przez osoby kierujące ruchem lub upoważnione do jego kontroli. Sam pojazd uprzywilejowany podczas jazdy musi jednocześnie wysyłać niebieski sygnały świetlny i dźwiękowy o zmiennym tonie (po zatrzymaniu się może wyłączyć sygnał dźwiękowy), a także musi mieć włączone światła drogowe lub mijania. Mianem uprzywilejowanych określa się też samochody jadące w kolumnie; kolumnę otwiera i zamyka pojazd wysyłający czerwone sygnały świetlne, auta jadące między nimi nie muszą tego robić. Przepisy zabraniają wjeżdżania między jadące w kolumnie samochody.

 

REKLAMA

Jak zachować się w stosunku do pojazdu uprzywilejowanego

Ponieważ kierowca takiego auta ma prawo nie przestrzegać przepisów - może parkować tam, gdzie normalnie nie można, wyprzedzać w miejscach, w których nie wolno tego robić, przekraczać prędkość, przejeżdżać na czerwonym świetle, pojechać pod prąd ulicą jednokierunkową itp. Oczywiście, jak wspomnieliśmy, przy zachowaniu bardzo dużej ostrożności. Szczególną ostrożność muszą też zachować kierowcy, którzy znajdują się w pobliżu takiego pojazdu, bo samochód jadący na sygnale trzeba przepuścić, czyli umożliwić mu jak najłatwiejszy przejazd, i jest to obowiązek nie tylko kierowców innych aut, ale każdego uczestnika ruchu drogowego, także pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Kierowcy powinni zjechać na pobocze albo na pas zieleni i jeśli trzeba, zatrzymać się, piesi, słysząc nadjeżdżający na sygnale pojazd, nie powinni przechodzić przez ulicę, nawet jeśli mają zielone światło, żeby umożliwić mu bezproblemowy przejazd. Policja nie ma prawa karać kierowcy mandatem, jeśli przy ułatwianiu przejazdu autu uprzywilejowanemu złamie on przepisy. Karę może natomiast dostać kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa np. karetce jadącej na sygnale, grozi mu za to 300-złotowy mandat i 5 punktów karnych.

Kiedy wolno wyprzedzać, kiedy nie

Pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo zawsze w terenie zabudowanym, jeśli podczas jazdy wysyła sygnały świetlne i dźwiękowe. Poza obszarem zabudowanym można go wyprzedzać, ale w taki sposób, by nie utrudnić mu poruszania się. Czyli wyprzedzajmy tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA