Czy wymiana oleju to też kompletny przegląd?

Komputer pokładowy w moim nowym aucie wyświetlił informację, że powinienem wymienić olej. Przy okazji w serwisie zrobiono pełny przegląd, kasując 1500 zł. Czy zawsze kiedy będę wymieniał olej silnikowy (np. co roku), będę musiał automatycznie wykonywać kosztowny przegląd?  

Bagnet do oleju

Jeszcze niedawno producenci samochodów zalecali wymianę oleju według sztywno ustalonych zasad, np. co 15 tys. km lub co rok. W najnowszych samochodach komputer odczytuje parametry pracy silnika i na tej podstawie wylicza, kiedy należy wymienić olej – zazwyczaj wymiana następuje po 15 tys. km, lecz nigdy nie później niż po 30 tys. km od ostatniej wymiany. W tym wypadku mechanik wymieni tylko olej i filtr oleju. Po przejechaniu większej liczby kilometrów dodatkowo wykonywany jest przegląd całego samochodu oraz wymienia się wszystkie filtry.

Producenci określają wartość przebiegu, przy którym trzeba zrobić taki przegląd, ale nie jest to tak sztywne jak kiedyś. Jeśli kierowca przyjedzie na wymianę oleju mając 22 tys. km przebiegu, a przegląd musi być przy 30 tys. km, to mechanicy zapytają go czy chce, aby od razu zrobić mu duży przegląd. Kierowca musi wydać na to zgodę. W książce serwisowej powinna być informacja, co ile kilometrów należy wymieniać części eksploatacyjne. Taką informację można również uzyskać w serwisie. 

Henryk Mszyca - kierownik serwisu Skoda Gall-ICM

REKLAMA