Czyszczenie auta

Nic tak nie poprawia samopoczucia i kondycji organizmu jak wizyta w SPA. Twój samochód również potrzebuje takiej odnowy, zwłaszcza na początku wiosny.  

Większość zabiegów pielęgnacyjnych przy aucie możesz wykonać samodzielnie. W przeciwieństwie do porządków domowych do odkurzania, mycia i polerowania samochodu facetów nie trzeba zmuszać. To nawet lepsze niż wizyta na siłowni. Warto jednak pamiętać, że za mycie auta na ulicy można dostać mandat.

Skorzystanie z profesjonalnej myjni ręcznej kosztuje około 25-35 zł. Mycie podwozia to wydatek mniej więcej 50 zł. Za polerowanie zapłacisz nawet 300 zł – taki zabieg odświeży wygląd lakieru. Aby utrwalić ten efekt należy regularnie, natryskowo woskować samochód.

1. Mycie nadwozia
Najlepiej zrobić to w myjni ręcznej, gdzie brud jest usuwany wodą pod wysokim ciśnieniem. Pozwala to wypłukać sól z najdrobniejszych zakamarków nadwozia, również z wnęk drzwiowych. Po myciu warto przesmarować zawiasy i ograniczniki otwarcia drzwi.

2. Mycie podwozia
Najdokładniej zrobisz to w myjni specjalistycznej. Po takiej operacji należy uzupełnić ubytki powłoki zabezpieczającej (tzw. konserwacji). Z myciem podwozia poczekaj na solidny deszcz, który zmyje z dróg pozostałości soli – nie wszędzie zima była w tym roku łagodna.

3. Woskowanie
Sprawi, że lakier będzie bardziej odporny na zabrudzenia (owady, smoła, kurz). Można to zrobić samodzielnie, nakładając wosk ręcznie. Jeśli nie ma się wprawy, używanie urządzeń mechanicznych służących do polerowania może się skończyć uszkodzeniem lakieru.

4. Wymiana opon
Właściwy moment jest wtedy, gdy średnia dobowa temperatura (dzień i noc) nie spada poniżej 6 C. Jeśli zamieniamy kompletne koła, warto je wyważyć. Warto też zwróć uwagę na datę produkcji opon (nie powinny być starsze niż 7-letnie) oraz głębokość bieżnika.

5. Dywaniki kabinowe
Gumowe wymieniamy na tekstylne. Jeśli używamy przez okrągły rok dywaników tekstylnych, trzeba je wyprać. Usuniemy pozostałości soli (sprawia, że wykładzina twardnieje i szybciej się zużywa). Dywaniki muszą dobrze wyschnąć, inaczej na szybach będzie osiadać para.

6. Płyn do spryskiwaczy
Bez żalu pozbywamy się płynu zimowego, który jest jeszcze w zbiorniczku. Płyn letni ma inny skład, dlatego lepiej radzi sobie z usuwaniem pozostałości po insektach z przedniej szyby. Poza tym pachnie, więc atmosfera w aucie będzie przyjemniejsza.

7. Wietrzenie
Wykorzystaj słońce i zostaw na kilka godzin otwarte drzwi, a przynajmniej okna, żeby usunąć z wnętrza zaduch i wilgotne powietrze. Zrób remanent w bagażniku i pozbądź się zbędnego ładunku w postaci łańcuchów śniegowych, koca, saperki czy kanistra.

8. Przegląd techniczny
Oprócz strony wizualnej ważna jest też mechanika. Zacznij od kontroli zawieszenia, które w zimie jest szczególnie narażone na uszkodzenia, z powodu większej liczby dziur na drogach. Sprawdź również pióra wycieraczek. To dobry moment na wymianę oleju w silniku.

Michał Hutyra

amis

REKLAMA