Długi przestój auta - jak go przygotować

Samochód kocha ruch. Ale czasem okoliczności mogą zmusić go do dłuższego postoju – przez miesiąc, pół roku czy rok. Jak przygotować do tego auto.

Przestój auta

Samochód to zespół współpracujących ze sobą podzespołów. Część z nich, by mogła prawidłowo działać, wymaga regularnej obsługi i zabiegów pielęgnacyjnych. Już miesięczny postój odciska piętno na tarczach hamulcowych, które pokrywają się warstwą rdzy, czy na kondycji akumulatora – powoli się rozładowuje. I pamiętaj, że nawet jeśli auto stoi, to i tak musi mieć ważne ubezpieczenie OC.  

REKLAMA

 

Miesiąc
Przestój auta
Przestój auta
Przestój auta
Instalacja elektryczna
Pobór prądu potrzebnego do zasilania sterowników w samochodzie jest na tyle nieduży, że nawet kilkutygodniowy postój nie powinien rozładować akumulatora. Bardziej energochłonny jest alarm. Aby mieć pewność, że akumulator będzie sprawny, odłącz alarm lub klemę masową.
Wycieraczki
Pióra wycieraczek są zrobione z mieszanki gumowej. Ta pod wpływem ciepła przykleja się do szyby. Gdy po długim postoju skorzystasz ze spryskiwacza, wycieraczki uruchomią się automatycznie, na siłę odrywając od szyby. Wtedy trwale się uszkodzą. Żeby tego uniknąć, postaw je na sztorc.
Ochrona wnętrza
W zimie warto przesmarować uszczelki drzwiowe – łatwiej wtedy dostaniesz się do auta. W upalne dni wnętrze mocno się nagrzewa, nawet do 70O C. Aby ochronić deskę rozdzielczą (płowieje, a nawet pęka) przed słońcem, osłoń ją markizą przeciwsłoneczną umieszczoną pod szybą.
     

 

Pół roku
Przestój auta
Przestój auta
Przestój auta
Opony
Jeśli samochód stoi dłuższy czas w jednym miejscu, opona odkształca się. Żeby temu zapobiec, warto zwiększyć ciśnienie powietrza do maksimum zalecanego nie przez producenta auta, lecz przez producenta opon – powierzchnia styku opony z nawierzchnią będzie wtedy najmniejsza.
Hamulce
Powierzchniowa korozja pojawi się już po kilku dniach. Po dłuższym postoju licz się z tym, że w tarczach pojawią się wżery, a tłoczki hamulcowe będą zapieczone. Samochód zostaw na biegu, a nie na hamulcu postojowym, bo klocek przywrze do tarczy i nie ruszysz z miejsca.
Lakier
Zanim zaparkujesz samochód na dłużej, koniecznie umyj i wysusz lakier. Jeśli auto stoi na powietrzu, warto przykryć je pokrowcem. Ochronisz lakier przed ptasimi odchodami i promieniowaniem słonecznym. Najlepszy będzie brezent – jest przewiewny i nie przepuszcza wody.
     

 

Rok
Przestój auta
Przestój auta
Przestój auta
Akumulator
Nawet jeśli odłączyłeś klemę, to po tak długim postoju bateria będzie bez życia. Nie obciążaj jej niepotrzebnie i nie próbuj pożyczać prądu z innego sprawnego akumulatora. Użyj prostownika z regulowanym, jak najniższym prądem ładowania. Pośpiech nie jest wskazany.
Rozruch
Olej, który był w kanałach w silniku dawno spłynął do miski olejowej. Najlepiej wlać świeży. Zanim przekręcisz rozrusznik, wykręć każdą ze świec zapłonowych i do cylindra wstrzyknij odrobinę oleju. Chodzi o to, by tłok w cylindrze pracował w filmie olejowym, a nie na sucho.
Przegląd
Po długiej przerwie bezwzględnie sprawdź układ hamulcowy – wymiana płynu hamulcowego, czyszczenie tarcz i tłoczków hamulcowych (koszt usługi to ok. 200 zł). Warto sprawdzić też stan zawieszenia – elementy gumowe, amortyzatory. Dopiero potem jedź na przegląd rejestracyjny.
     

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA