Dobry bo amerykański

Samochody w USA są z reguły tańsze niż w Europie. Sprawdziliśmy co należy zrobić, by możliwie korzystnie i bezstresowo sprowadzić auto ze Stanów

Samochody z USA
Lexus LS430 rocznik 2005 - po imporcie do Polski będzie niewiele droższy niż nowa Avensis.

Samochód w USA możemy kupić na kilka sposobów. Możemy pojechać tam osobiście i wszystkim zająć się samemu lub kupić samochód "na odległość", np. na aukcji internetowej, albo też skorzystać z usług specjalistycznej firmy posiadającej oddział w Polsce. Wariant pierwszy jest najdroższy, drugi najbardziej ryzykowny, trzeci zaś łączy zalety pierwszych dwóch.

Jeśli wybierzemy usługi polskiej firmy trudniącej się importem samochodów zza Oceanu, musimy ustalić jaki zakres usług chcemy wykupić oraz jaki wariant prawny transakcji jest dla nas najbardziej korzystny. Firma importowa może za nas wykonać część lub całość procesu sprowadzenia i w dokumentacji figurować będzie jako nasz pełnomocnik lub podmiot, od którego samochód nabywamy. Pełnomocnictwo jest tańsze, ale tylko zakup samochodu od importera pozwoli na korzystne odliczenie kosztów, jeśli auto zarejestrujemy na firmę. Jeśli chcemy sprowadzić z USA samochód fabrycznie nowy, to będziemy zmuszeni zlecić przynajmniej operację jego zakupu profesjonalnej firmie. Dilerzy w USA obawiają się kar nakładanych przez producentów za praktyki dumpingowe szkodzące oddziałom w innych krajach, dlatego zakup nowego auta musi zostać przeprowadzony z udziałem polsko-amerykańskiego pośrednika.

Wybierając samochód samemu, szczególną uwagę należy zwrócić na przebieg, ponieważ w USA nawet 2-3- letnie auta mogą mieć na liczniku setki tysięcy mil. Interesujące bywają samochody wyprzedawane z wypożyczalni, gdyż są to egzemplarze regularnie serwisowane, najczęściej z pełną i stuprocentowo wiarygodną dokumentacją napraw. Przed zatwierdzeniem transakcji pytajmy o raport Carfax, który powinien zawierać całą historię danego egzemplarza. Jeśli w raporcie znajdziemy niepokojące informacje, lepiej poszukać innego samochodu. Bardzo popularną drogą zakupu samochodu w USA są licencjonowane aukcje. Każde oferowane na nich auto posiada pełną, certyfikowaną dokumentację. Tą drogą można nabywać zarówno samochody kilkuletnie, bezwypadkowe lub uszkodzone, jak również egzemplarze po prostu zwrócone po kilkudziesięciu dniach na mocy praw przysługujących konsumentom w USA. Zakup auta na aukcji wiąże się z zapłaceniem prowizji, zwykle 250 dolarów.

Po zakupie samochód jest wstawiany do kontenera i ładowany na frachtowiec - spędzi tam od 3 do 8 tygodni. Cena transportu kontenerowego oscyluje wokół 1000 dolarów. Portem docelowym może być Gdynia lub niemieckie Bremerhaven. Fracht do Niemiec i odprawa celna trwają krócej, a niemiecki VAT jest niż-szy. Cło i VAT płaci się w miejscu, w którym samochód wkracza na teren UE, akcyz ę opłacamy w urzędzie skarbowym przed pierwszą rejestracją. Cło w całej Unii wynosi 10%, VAT 22% w Polsce lub 19% w Niemczech, akcyza 3,1% dla silników poniżej 2 litrów i 13,6% dla większych. Opłaty naliczane są kaskadowo; na przykład, dla auta z silnikiem powyżej 2 litrów, kupionego w USA za 10 000 dolarów i przywiezionego do Gdyni, będzie to wyglądało następująco: - 10 000 USD + 1500 USD = cena auta wraz z kosztami frachtu i transportu lądowego; - 11 500 USD + 10% = koszt auta po opłaceniu cła; - 12 650 USD + 22% = koszt auta po opłaceniu VAT; - 15 433 USD + 13,6% = koszt auta po opłaceniu akcyzy; - 17 532 USD - finalny koszt auta po wykonaniu formalności importowych.

Aby można było wyjść na swoje, cena zakupu auta w USA musi być przynajmniej o 40% niższa niż jego rynkowa cena w Polsce

Warto również wiedzieć, że w przypadku importu samochodu spoza UE, urząd celny ma prawo zakwestionować wartość auta zadeklarowaną na umowie kupna, a więc inaczej niż gdy sprowadzamy do Polski samochód z innego kraju Unii. Sam proces pierwszej rejestracji auta z USA przebiega identycznie, jak w przypadku samochodu przywiezionego z UE. Amerykański dowód rejestracyjny nazywa się "Certificate of Title" i jest kluczowy podczas rejestracji auta w Polsce. Warunkiem wydania pozwolenia na pierwszą rejestrację jest wpis inny, niż kwalifikujący samochód jako nienaprawialny wrak. Jeśli światła w sprowadzonym przez nas aucie nie spełniają europejskich norm, konieczna będzie ich wymiana lub przeróbka, i to jeszcze przed pierwszym badaniem technicznym. W niektórych przypadkach będzie też konieczna modyfikacja miejsc montowania tablic rejestracyjnych. Jeśli kupiliśmy w USA auto będące na gwarancji, warto zapytać w ASO czy i na jakich warunkach gwarancja ta może działać na terenie Polski.

Sprowadzenie auta z USA wiąże się z kosztami, zwiększającymi jego pierwotną cenę o ponad 70%. Aby wyjść na swoje, musimy zatem kupić samochód w USA przynajmniej o 40% taniej, niż moglibyśmy zrobić to w Polsce. Wiele modeli popularnych w Stanach spełnia z powodzeniem ten warunek. Dotyczy to przede wszystkim samochodów japońskich i amerykańskich, i zaledwie kilku luksusowych modeli marek europejskich.

Pamiętajmy jednak, że cena nie musi być jedynym atutem samochodów zza Wielkiej Wody. Rynek USA oferuje wiele ciekawych modeli, których próżno szukać u europejskich dilerów. Auta w Ameryce z reguły posiadają dużo wyższy standard wyposażenia i są bardziej sumiennie serwisowane. Ale bez względu na to jaki samochód chcemy sprowadzić i jakimi kryteriami się kierujemy, pamiętajmy, że im dokładniej zaplanujemy taką operację, tym mniejsze będzie ryzyko nieprzewidzianych kosztów dodatkowych, które mogłyby zrujnować opłacalność całego przedsięwzięcia.

Tekst: Bartosz Garliński
Zdjęcia: East News, importerzy aut z USA

REKLAMA