Duet z widokiem na przyszłość

Radioodtwarzacz i telefon komórkowy połączone w jeden mobilny zestaw komunikacyjno-rozrywkowy - oto multimedialny samochodowy hit sezonu.

Audiostreaming w Bluetooth
Radioodtwarzacz Alpine oferuje najbardziej zaawansowaną obsługę zewnętrznych mediów i zachęca kolorową grafiką wyświetlacza TFT. Trudno jednak przeboleć brak czytnika CD. Za ok. 1000 zł otrzymujemy zestaw multimedialny obsługujący telefon oraz zawierający czytnik płyt CD, z możliwością dopasowania podświetlenia do deski rozdzielczej. Szlagierem na rynku radioodtwarzaczy z łącznością Bluetooth z pewnością jest urządzenie Sony. Nie potrzebuje żadnych dodatkowych modułów i ma odtwarzacz płyt CD.

Nie musisz kupować oddzielnie radia i zestawu głośnomówiącego. Już w tej chwili na rynku jest co najmniej kilkanaście modeli radioodtwarzaczy, które z łatwością obsłużą telefon wyposażony w łączność Bluetooth. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz bez kłopotu inicjować, odbierać połączenia, a nawet odczytywać SMS-y i przeglądać książkę telefoniczną bezpośrednio z poziomu panelu sterującego radiem. Jednak dopiero od niedawna pojawiły się innowacyjne urządzenia wykorzystujące standard Audiostreaming, który niesie ze sobą zupełnie nowe możliwości bezprzewodowej transmisji danych.

REKLAMA

Dzięki funkcji Audiostreaming, znanej też jako Bluetooth Profil A2DP, można "na żywo" przesyłać muzykę do pokładowej aparatury audio i odsłuchiwać ją przez głośniki samochodowe. Jeśli zbierasz ulubione nagrania w swojej "komórce" i słuchasz ich korzystając ze słuchawek, to możesz wreszcie uwolnić się od plątaniny kabli. Nawet gdy telefon pozostaje w kieszeni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie prowadzenia samochodu bezpiecznie przezeń rozmawiać lub słuchać zgromadzonych w pamięci "komórki" nagrań. Sprawdziliśmy, jak z powyższych możliwości wywiązują się dedykowane urządzenia.

Trzeba przy tym wyraźnie podkreślić, że chcąc nabyć tego typu sprzęt nie wystarczy pytać sprzedawców o telefon i radioodtwarzacz wyposażone w łączność Bluetooth, lecz trzeba wyraźnie zaznaczyć, że interesuje nas Audiostreaming. W szczególności dotyczy to telefonów GSM. Dopiero w najbliższych miesiącach u operatorów pojawi się w promocyjnych cenach większa ilość komórek wyposażonych w standard Bluetooth A2DP. Do testu wybraliśmy dwa modele, które spisywały się pod tym względem znakomicie: SonyEricsson W610 oraz Motorola K3.

Można na dwa sposoby korzystać z muzyki na żywo płynącej z połączenia radioodtwarzacza i telefonu komórkowego w trybie Audiostreaming - zakupić jedynie radio wyposażone w tę funkcję lub radio i specjalny moduł rozszerzeń zapewniający łączność Bluetooth A2DP. W naszym teście uwzględniliśmy produkty reprezentatywne dla obu wariantów.

Tekst: Jędrzej Nosal
Zdjęcia: autor i producenci

Alpine iDA-X001 + moduł KCE-300BT

Multimedialny radioodtwarzacz pozbawiony napędu CD, za to wyposażony w przewód umożliwiający podpięcie odtwarzaczy iPod oraz pamięci masowych Pendrive USB. Jednostka ma wbudowany tuner radiowy, wyświetlacz TFT 320 x 240 pikseli oraz charakterystyczną, umieszczoną centralnie na panelu, wielofunkcyjną gałkę sterowania. Prawdziwe możliwości tej jednostki odsłaniają się jednak po podpięciu doń modułu łączności Bluetooth - Alpine KCE-300BT. Pozwala on na obsługę rozmów telefonicznych, eksport listy kontaktów, identyfikację abonenta wywołującego, bezpośredni dostęp do książki telefonicznej i wyświetlanie wybranego numeru na ekranie oraz przechwytywanie transmisji plików muzycznych z telefonu. W menu jednostki pojawiają się wówczas dwa nowe źródła sygnału - Bluetooth Phone oraz Bluetooth Audio. Po dokonaniu "parowania" (uwierzytelniania łączności) telefonu z radiem połączenie jest automatycznie rozpoznawane, gdy tylko telefon znajdzie się wewnątrz auta. Moduł KCE-300BT bez kłopotów udało się zamontować za radiem w Renault Mégane. Plastikowa deska nie stanowiła żadnej przeszkody w nawiązywaniu łączności z telefonem. Miniaturowy mikrofon potrzebny do prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym wyprowadzono nad deskę rozdzielczą.

Zalety
plus prosta i wygodna obsługa wszystkich funkcji i źródeł dźwięku
plus brak problemów z łącznością Bluetooth
plus czytelny wyświetlacz TFT, z możliwością prezentacji okładek płyt i opisów utworów
plus możliwość rozbudowy systemu poprzez wyjścia RCA oraz magistralę danych Ai-Net

Wady
minus zaporowa cena zestawu
minus brak czytnika CD

Ceny
Radioodtwarzacz Alpine iDA-X001 1599 zł
Moduł Alpine KCE-300BT 699 zł

REKLAMA

REKLAMA

Blaupunkt London MP37 + moduł Bluetooth/USB

Jednostka London MP37 zawiera czytnik CD-R/RW z dekoderem MP3/WMA oraz tuner radiowy. Ponadto na przednim panelu umieszczono wejście Aux In, umożliwiające przechwycenie dźwięku z odtwarzaczy przenośnych za pośrednictwem przewodu z wtykiem "Mini Jack". Funkcja VarioColour umożliwia wybór jednego z 4096 odcieni wyświetlacza, aby ujednolicić podświetlenie radia i deski rozdzielczej. Jednostka przygotowana jest do trybu głośnomówiącego współpracując z telefonem i nawigacją. Dzięki modułowi Bluetooth/USB pochodzącemu od tego samego producenta pojawia się możliwość przesyłania strumienia audio z telefonu komórkowego, prowadzenie rozmów telefonicznych oraz odczyt plików z pamięci Pendrive. Na ekranie radioodtwarzacza wyświetlają się wówczas numery kolejnych utworów i numery folderów, w których są owe utwory. W zestawie z modułem znajdziemy także mikrofon oraz wielofunkcyjny przycisk ze znakiem słuchawki PTT (Push To Talk). Pozwala on na odebranie/ odrzucenie/zakończenie połączenia/wybieranie głosowe, oraz ponowne wybieranie oraz obsługuje Audiostreaming.

Zalety
pluswbudowany czytnik CD
plus przyjazna cena
plus brak problemów z łącznością Bluetooth oraz standard USB 2.0
plus kompatybilność modułu ze starszymi radioodtwarzaczami Blaupunkt

Wady
minus ograniczenia w wyświetlaniu nazw plików MP3 via Audiostreaming i USB
minus brak importu książki telefonicznej
minus brak identyfikacji rozmów przychodzących

Ceny
Radioodtwarzacz Blaupunkt London MP37 558 zł
Moduł Blaupunkt Bluetooth/USB 499 złSony MEX-BT2500

"Prosto i tanio", czyli przygoda z Bluetooth w wykonaniu Sony. Model MEX-BT2500 oferuje bezprzewodową łączność bez stosowania dodatkowych modułów. Jest on wraz z mikrofonem wbudowany w jednostkę. Gdzie są oszczędności w produkcie Sony? Z pewnością niepełny panel z widocznym wyraźnie slotem CD oraz niewielki, monochromatyczny wyświetlacz pozwoliły na obniżenie kosztów. Także brak odczytu pełnej nazwy plików muzycznych odtwarzanych via Audiostreaming, brak importu książki telefonicznej do pamięci jednostki oraz ograniczenie działania zestawu głośnomówiącego do odbioru połączeń przychodzących świadczą o kompromisie pomiędzy ceną, a możliwościami sprzętu. Odbiór połączeń wykonuje się "z panelu", natomiast aby aktywować rozmowę z własnego telefonu, trzeba wybrać numer odbiorcy na "komórce". Wówczas radioodtwarzacz automatycznie przechwytuje rozmowę i zrealizuje dalszą część połączenia. Pewnym udogodnieniem jest bezpośredni dostęp z poziomu odtwarzacza do ostatnio wybieranego numeru. O nawiązaniu połączenia w trybie Hands Free oraz transferze Audiostreaming informują ikony w prawej części ekranu (piktogramy gotowości telefonu i przesyłu strumieniowego). Mimo ograniczeń, jest to jedyny markowy sprzęt oferujący Audiostreaming i łatwe korzystanie z telefonu komórkowego - w tak atrakcyjnej cenie.

Zalety

plus urządzenie typu "All in One"
plus rewelacyjna cena
plus wbudowany czytnik CD

Wady
minus ograniczenia w wyświetlaniu nazw plików MP3 via Audiostreaming
minus brak importu książki telefonicznej
minus brak identyfikacji rozmów przychodzących

Ceny
Radioodtwarzacz Sony MEX-BT2500 750 złREKLAMA