Dzieci w samochodzie - jak podróżować bezpiecznie?

Dziecko w aucie rozprasza bardziej niż pisanie SMS-ów. Pamiętaj o tym i bądź surowym kapitanem Twojego okrętu na kółkach. Najważniejsze to dowieźć skarby do celu.

fot. Shutterstock

Czasy, gdy dzieci chodziły do szkoły same z kluczem na szyi, skończyły się już dawno. Dziś są dowożone samochodami. Oczywiście w trosce o ich bezpieczeństwo. Jednak dziecko w samochodzie wcale nie jest tak bezpieczne, jak się wydaje.

REKLAMA
 • DZIECKO ROZPRASZA
  Australijscy uczeni przeprowadzili eksperyment, umieszczając w 12 rodzinnych samochodach kamery rejestrujące zachowanie kierowcy podczas jazdy. Okazało się, że interakcje z dziećmi, np. zwracanie im uwagi, podawanie jedzenia i picia czy wygaszanie konfliktów między rodzeństwem, 12 razy częściej rozpraszało uwagę kierowcy niż korzystanie z komórki.

 • USTAL ZASADY
  Te obserwacja skłoniły uczonych do wydania zaleceń, w jaki sposób rodzice mogą lepiej skupić się na drodze. Uczeni zalecają, by ustalić z dziećmi zasady: kierowca nie jest na usługi dziecka. Podczas jazdy nie poda upuszczonej zabawki, nie będzie wycierał noska i nie będzie patrzył na wyniki gry. Takie rzeczy robi tylko podczas postoju.

 • AUTO TO NIE STOŁÓWKA
  Podczas krótkich dojazdów najlepiej nie dawać dzieciom żadnych napojów ani jedzenia. Trudno opanować odruch, gdy dzieciak się krztusi albo oblewa gorącym napojem. A ten odruch może kosztować życie.

 • PRZYGOTUJ SIĘ
  Na długą podróż przygotuj przekąski łatwe w obsłudze i niebrudzące. Napoje najlepiej w butelkach z dziubkiem.

 • BĄDŹ NA BIEŻĄCO
  Jeśli często podróżujesz z dzieckiem samochodem, zajrzyj na stronę dzieckowpodrozy.pl. Znajdziesz tam mnóstwo praktycznych porad i informacji, dzięki którym nawet długa podróż z maluchem będzie przyjemna i bezstresowa.

REKLAMA

REKLAMA

TYLKO W FOTELIKU
Według badań, przewożenie dzieci w odpowiednio dobranych fotelikach obniża prawdopodobieństwo obrażeń śmiertelnych o 71-75 proc., a obrażeń ciężkich o 67 proc.

ISOFIX 
We wszystkich modelach Skody znajdziesz po dwa mocowania Isofix, które ułatwiają zainstalowanie fotelika dla dziecka. Według niemieckiej izby ubezpieczeniowej GDV, aż 96% takich fotelików jest instalowanych prawidłowo, podczas gdy montowanych za pomocą pasów bezpieczeństwa – tylko 30%. Jeśli więc wybrałeś fotelik bez systemu Isofix, przeczytaj instrukcję i przećwicz montaż najpierw na zimno, bez pośpiechu i marudzącego dziecka za plecami.

DOBIERZ FOTELIK 
Na stronie www.sklep.skoda.pl znajdziesz spory wybór fotelików dokładnie przetestowanych przez niezależne ośrodki badawcze, między innymi słynne Euro NCAP. Możesz im zaufać.


CHOROBA LOKOMOCYJNA
Katarzyna Dura-Nurek, lekarz pediatra
To, że dziecko ma np. 5 lat i nigdy nie narzekało podczas jazdy, nie oznacza, że tak będzie już zawsze. Choroba lokomocyjna może się pojawić między 2. a 12. rokiem życia, najczęściej zaś między 4. a 10. Gdy dziecko robi się blade, mówi, że chce mu się pić i jest mu niedobrze, trzeba się zatrzymać i pozwolić mu parę minut pospacerować. Lepiej nie ruszać w drogę tuż po obfitym posiłku, wystąpienie objawów może też przyspieszyć czytanie, korzystanie z tabletów czy oglądanie filmów podczas jazdy. Niewskazane są gazowane i słodkie napoje oraz solone przekąski. Dobrze mieć pod ręką leki. Od tych na receptę, które można zażywać już od 2. roku życia, po dostępne nawet na stacjach benzynowych środki bez recepty dla starszych dzieci (od 5. roku życia). Sięgając po te ostatnie, koniecznie trzeba przeczytać ulotkę, żeby sprawdzić dawkowanie i mieć świadomość działań niepożądanych.
REKLAMA