Ecodriving - kiedy jest szkodliwy

Staram się wykorzystywać technikę Ecodrivingu, ale słyszałam, że jazda na zbyt niskich obrotach niszczy silnik. Jak więc jeździć oszczędnie, żeby nie uszkodzić samochodu?

Używany Suzuki Swift
Swifty produkowane w Japonii miały antenę z tyłu dachu, a te z Węgier z przodu. 5-drzwiowe nadwozie jest bardziej praktyczne niż 3-drzwiowe.

W nowoczesnych samochodach nie można uszkodzić silnika, jeżdżąc z niską prędkością obrotową. Za zbyt niskie obroty uznaje się te poniżej 1000/min, ale próba jazdy na tak niskich obrotach zawsze skończy się wyłączeniem silnika przez komputer. Najlepiej poruszać się utrzymując obroty w granicach 1500/ min – oszczędność paliwa będzie zadowalająca, a nie będziemy się martwić, że „podobno zniszczymy silnik”. Nie da się jeździć samochodem na obrotach szkodzących silnikowi, bo motory mają ogranicznik zarówno na szczycie, jak i na samym dole skali obrotomierza. Warto podkreślić, że to nie jazda z niskimi prędkościami obrotowymi, ale próba przyspieszenia z niskich obrotów może wpłynąć negatywnie na żywotność jednostki napędowej. Bez ryzyka możemy jechać 60 km/h na szóstym biegu, ale wciskanie w tym momencie gazu do dechy, czyli nadmierne obciążenie silnika, może zaszkodzić panewkom i tłokom. Jeśli samochód jest wyposażony we wskaźnik sugerujący, na którym biegu powinniśmy jechać – warto z niego korzystać. Stosując się do jego wskazań na pewno nie zaszkodzi to silnikowi auta. 

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škody

REKLAMA