Folie UV na szybę: Mniej światła

Przyciemnianie szyb folią to nie tylko jedna z form tuningu. Folie zatrzymują promieniowanie UV i sprawiają, że wnętrze samochodu mniej się nagrzewa.  

Zgodnie z wymogami prawa, w autach można przyciemniać wszystkie szyby z wyjątkiem przedniej oraz przednich bocznych. Po naklejeniu folii przepuszczalność światła przez szybę musi wynosić przynajmniej 70%. Przy doborze folii warto pamiętać, że niektóre szyby samochodowe są barwione fabrycznie i wyjściowo nie zapewniają 100-procentowej przepuszczalności światła. Montaż folii przypomina robotę krawca. Najpierw zdejmuje się miarę, przyklejając folię od zewnątrz – wycina się odpowiedni kształt i oddziela część ochronną od folii właściwej, potem przykleja ją od strony wnętrza.

Wszystkie prace przeprowadzane są na mokro, dzięki czemu pod folią nie ma bąbelków z powietrzem. Kiedy leży na właściwym miejscu, specjalnym narzędziem (wykonanym z miękkiego plastiku) usuwa się wodę spod folii. Co jakiś czas szybę trzeba podgrzać od zewnątrz opalarką, aby folia lepiej przylegała. Jest ona paroprzepuszczalna, więc efekt końcowy można ocenić po 2-3 dniach. W dużej mierze zależy on od wprawy montażysty. Obowiązkowo powinniśmy otrzymać atest, który musi znaleźć się również na każdej oklejonej szybie. Do wyboru mamy folie czarne, srebrne lub kolorowe, do tego kilka różnych stopni przepuszczalności światła. Przyciemnianie trwa 3-6 godzin.

Tyle zapłacisz
Przyciemnienie szyb w trzydrzwiowym hatchbacku kosztuje 350 zł. W aucie typu kombi lub w SUV-ie – 450 zł. Jeśli użyjemy folii srebrnej lub w innym kolorze, koszt wzrośnie o 50 zł.

Folie w innych kolorach
Zielone, czerwone, niebieskie i żółte są oferowane w jednym stopniu przyciemnienia. W wypadku aut, których lakier ma kolor pastelowy lub metaliczny (niezależnie od odcienia) najładniej będą wyglądały folie srebrne (dwa stopnie przyciemnienia).

REKLAMA