Gdzie w wakacje tankować taniej

Przy różnicach sięgających 71 gr na litrze paliwa możesz zaoszczędzić nawet 35 złotych na jednym tankowaniu! To jest kilkaset złotych w kieszeni rocznie. Zobacz mapę cen paliw w Polsce.

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Jest kilka regionów, które oszczędni kierowcy powinni w miarę możliwości omijać. - Co roku zachodniopomorskie i wybrzeże biją rekordy w cenach paliwa. Pamiętajmy, że wystarczy zatankować choćby 50 kilometrów od nadmorskiego kurortu i na jednym baku możemy mieć oszczędność za którą zjemy rybę z frytkami - mówi Rafał Zywert analityk rynku paliw z BM Reflex.

REKLAMA

Na wysokie ceny paliw należy też uważać przy zachodniej granicy kraju, gdzie właściciele stacji ustalają je "pod niemiecką kieszeń". Wyśrubowanych cen paliw wystrzegajmy się też w górskich kurortach, tam także stacje paliw lubią wyciągać dodatkowe złotówki z turystycznych kieszeni. Czasami warto pojechać nawet 50 km, żeby zatankować, a żeby nie robić "pustych przebiegów" wybierajmy lokalizację, gdzie jest coś ciekawego do zwiedzania. Za zaoszczędzone pieniądze możemy np. zjeść obiad.

Mapka cen paliw w Polsce

Z reguły najtaniej zatankujemy na stacjach należących do galerii handlowych i nie musimy przy tym obawiać się o jakość paliwa. - Od lat już nie ma poważniejszych problemów z jakością paliwa w Polsce. Kontrole UOKiK nie wykazują nic więcej niż jakieś drobne odstępstwa od norm, które jednak nie zagrażają silnikom naszych samochodów. Zdecydowanie również nie ma powodów, by omijać stacje należące do marketów, bo to przecież to samo paliwo, które oferują również światowe koncerny - wyjaśnia Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw z e-petrol.

Opracowana przez Money.pl mapa, pokazująca średnie ceny w poszczególnych miastach wyraźnie udowadnia, że tradycyjnie najdrożej w wakacje jest nad morzem. Różnica między Szczecinem a Rzeszowem dla tankujących 98-kę to średnio 12 groszy. Większa jest dla tankujących olej napędowy. Tutaj cenowy dystans między Szczecinem a Katowicami to już nawet 25 groszy.

Najmniejsze różnice obserwujemy przy najpopularniejszej 95-tce i LPG. Oczywiście to nie jest jakaś istotna przepaść, ale cały czas trzeba pamiętać, że to uśrednienie i za brak ostrożności podczas tankowania możemy słono zapłacić.

Rekordowa różnica przy tym samym paliwie to 71 groszy. - Pobierowo nie zaskakuje. W tym roku też jest tam najdrożej. Jest jeszcze jedna taka stacja w Polsce po przeciwległej stronie kraju w Zakopanem, gdzie również obserwujemy najwyższe ceny. W tym roku ajenci żądają tam od nas 5,19 za Pb 95 i 5,62 za Pb 98. Dla tankujących ON najdrożej jest właśnie w stolicy Tatr - 4,99 zł - wylicza Maziak.

Z kolei najtaniej 98-kę można zalać pod korek w Warszawie przy markecie - 4,91, Pb 95 - w Zielonej Górze za 4,78, ON - w Łodzi również przy markecie za 4,49 zł.

Czy w ciągu najbliższych wakacyjnych miesięcy paliwo nie zdrożeje? - Wydaje się, że właśnie obserwujemy szczyt cenowy. Lipiec i sierpień przyniesie stabilizację, a też możliwe pewne zniżki. Wszystko jednak zależy od odpowiedzi na dwa kluczowe pytania. Co dalej z Grecją i Iranem - mówi Rafał Zywert.

REKLAMA