Hałasy, ich izolacja i wpływ na kierowcę

Słuchawki w uszach, muzyka z głośników, wreszcie – konstrukcja auta. Takie „zagłuszacze” mogą zupełnie odciąć kierowcę od otoczenia. 

KIEROWCA NA KABELKU
W Polsce można jeździć ze słuchawkami (działającymi np. jako zestaw głośnomówiący), ale np. w Niemczech czy w Hiszpanii jest to zabronione. Zdaniem adwokata Dariusza Minkusa „w razie stłuczki znaczenie będzie miał fakt niezachowania należytej ostrożności, a nie to, że kierowca korzystał ze słuchawek”. Specjaliści nie polecają jeżdżenia z czymkolwiek, co izoluje nas od otoczenia, ale jeśli upierasz się, wybierz słuchawki nauszne i otwarte, które nie „wchodzą” głęboko do ucha.    

REKLAMA

ZWARIOWANE MELODIE
Głośna muzyka nie tylko spowalnia reakcję kierowcy, ale też sprawia, że jego uwaga skupia się bardziej na tym, co dzieje się bezpośrednio przed samochodem. Szczegóły znajdujące się dalej od środka jezdni mogą umknąć jego uwadze. Hałas z głośników powoduje również szybsze bicie serca, co z kolei może prowadzić do pobudzenia i bardziej agresywnej jazdy. Policjant albo strażnik miejski za zbyt głośne słuchanie muzyki może ukarać nas nawet 500-złotowym mandatem.   

CISZA JAK TA
Fakt jest taki, że nowoczesne auta coraz lepiej izolują od tego, co dzieje się na zewnątrz nich – jak wykazał eksperyment australijskich badaczy hałas wewnątrz pojazdu (Nissan X-Trail z 2005 r.) z włączonym silnikiem wynosił 54 decybele, na zewnątrz aż o 26 dB więcej (wzrost o 3 dB oznacza dwa razy większą głośność). Co ciekawe, podczas słuchania muzyki na umiarkowanym poziomie 69 dB kierowca nie usłyszał dzwonka rowerowego ani krzyku osoby znajdującej się 10 m od niego.           

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA