REKLAMA

Historia pojazdu – za darmo sprawdzisz auta sprowadzane z Niemiec

W ramach usługi „Historia pojazdu” za darmo sprawdzić można będzie teraz także samochody sprowadzane z Niemiec.

Historia pojazdu Materiały prasowe
Historia pojazdu

Historia pojazdu – darmowe sprawdzanie używanych aut

Usługa Historia pojazdu pojawiła się w grudniu 2017 roku i od razu zdobyła sporą popularność wśród wszystkich tych, którzy poszukują pewnego samochodu z drugiej ręki. W pierwszym roku z możliwości bezpłatnego sprawdzenia samochodu skorzystano ponad 100 mln razy, w roku 2019 było to już niemal 130 mln sprawdzeń, a w pierwszym kwartale 2020 roku do bazy zaglądano już 40 mln razy.

REKLAMA

Pierwsza większa aktualizacja możliwości bazy nastąpiła w styczniu 2018 roku, kiedy to baza samochodów została powiększona o te, które nie były jeszcze zarejestrowane na terenie Polski, a więc importowanych po raz pierwszy z zagranicy i niefigurujących jeszcze w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Pierwotnie bowiem system pozwalał na skontrolowanie historii jedynie samochodów sprowadzonych z zagranicy, ale zarejestrowanych na terenie naszego kraju.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Od stycznia 2018 roku baza programu Historia pojazdu obejmuje samochody z drugiej ręki, importowane z wybranych krajów europejskich, w tym Belgii, Francji, Holandii, Szwecji czy Włoch, a także z USA i Kanady. Niestety wciąż brakowało w niej pojazdów z Niemiec, a przecież ten kierunek jest u nas najpopularniejszy.

Historia pojazdu – bezpłatne sprawdzenie aut sprowadzanych z Niemiec

Do teraz w ramach usługi Historia pojazdu można było bezpłatnie sprawdzać samochody sprowadzane do Polski z wielu krajów Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Na tej liście brakowało jednak kraju, z którego pochodzi zdecydowana większość aut przyjeżdżających nad Wisłę – Niemiec.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Teraz to się w końcu zmieniło. Jak to się stało? Rozszerzona została liczba firm, z którymi współpracuje Ministerstwo Cyfryzacji. W zakresie danych zagranicznych do tej pory opierano się wyłącznie na informacjach dostarczanych przez firmę CARFAX. Od teraz do tego grona dołącza także firma AutoDNA.

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA

Historia pojazdu – które kraje są w bazie?

- Po rozszerzeniu bazy o Niemcy, samochody z krajów, z których dane będziemy dostarczać, stanowią w sumie ok. 80 proc. importu używanych pojazdów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - To zasadnicza zmiana dla Polaków zainteresowanych nabyciem używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu pochodzącego zza granicy – dodaje szef MC.

Dotychczas do bazy trafiały dane z kilkunastu krajów. Teraz będzie ona udostępniać dodatkowe zakresy informacji o pojazdach z tych krajów oraz informacje z nowych państw. Poza Niemcami do bazy trafią także dodatkowe informacje o autach z m.in. Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii.
Historia pojazdu – jak bezpłatnie sprawdzić używane auto?

O co chodzi w usłudze Historia pojazdu? Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, kiedy chcecie kupić auto, wymarzony model właśnie znaleźliście za granicą, a opis sprzedawcy wydaje się być perfekcyjny, trzeba wzmóc czujność.

Jak to zrobić, kiedy jesteście w domu, a wymarzony samochód kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów dalej? Tu właśnie pojawia się możliwość bezpłatnego sprawdzenia podstawowych informacji z usługą Historia pojazdu.

Zobacz także:

- Dzięki niej możemy sprawdzić m.in. czy auto nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić, potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji i profilu zaufanego – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co widać w systemie? Jeżeli samochód jest w bazie, należy wejść w zakładkę "dane zagraniczne" i tam przejrzeć informacje dotyczące siedmiu kategorii, jak:

  • kradzież
  • złomowanie
  • powypadkowy
  • uszkodzony
  • przekręcony licznik
  • niedopuszczony do ruchu
  • czy służył jako taxi

Dzięki podjęciu współpracy z AutoDNA, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, udostępniane dane rozszerzono także o:

  • ogłoszenia akcji serwisowych producenta (usługa zawiera informację o odnotowanych akcjach serwisowych i/lub naprawczych ogłoszonych przez producentów pojazdów),
  • niedopuszczenia pojazdu do ruchu (usługa zawiera informację o uprawnieniach do uczestnictwa w ruchu drogowym),
  • zgodności numeru VIN ze standardem ISO (usługa zawiera informację o zgodności cyfry kontrolnej numeru VIN ze standardem ISO-3779).

Przypomnijmy, że bez logowania, z podaniem numeru rejestracyjnego i VIN samochodu oraz daty pierwszej rejestracji, sprawdzić można m.in. stan licznika z ostatniego badania technicznego, informację o ubezpieczeniu OC i liczbie właścicieli, a także czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako kradziony.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA