[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami wyprzedzać rowerzystę?

Wyższe temperatury powietrza sprawiają, że na drogach pojawiło się coraz więcej rowerzystów. Dlatego też kierowcy powinni przypomnieć sobie, co zrobić, by w bezpieczny sposób dzielić jezdnię z rowerzystami, a przede wszystkim - jak ich wyprzedzać.

Samochód i rowerzyści Samochód i rowerzyści

Przepisy nakazują zachowanie co najmniej 1-metrowego odstępu. Z kolei eksperci ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault rekomendują, by przy wyprzedzaniu zachować odstęp wielkości nawet 2-3 metrów.

Przy wyprzedzaniu rowerzysty najlepiej zachować bardzo duży odstęp. Wykonując manewr wyprzedzania, wielu kierowców lekceważy nawet nakazane przez przepisy minimum, czyli 1 metr odstępu, i z dużą prędkością przejeżdża tuż obok osoby poruszającej się na rowerze.

Takie zachowanie może skończyć się potrąceniem, wciągnięciem rowerzysty pod pojazd czy przewróceniem przez pęd powietrza. Tymczasem optymalna odległość to odstęp rzędu co najmniej 2-3 metrów, jak radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

REKLAMA

REKLAMA

Czasem zdarza się, że nie ma możliwości, by zachować tak duży odstęp. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy z naprzeciwka nadjeżdżają pojazdy i nie da się zmienić pas ruchu. Jak wtedy postąpić?

Jeśli nie możesz zmienić pasa ruchu, a chcesz wyprzedzić rowerzystę, zachowaj minimalny odstęp, który nakazuje Kodeks drogowy, czyli jeden metr, i bardzo wyraźnie zwolnij. Różnica prędkości między tobą i rowerzystą nie powinna wynosić więcej niż kilka-kilkanaście kilometrów na godzinę.

- W innym wypadku istnieje ryzyko, że przewrócimy rowerzystę podmuchem wiatru wywołanym przez nasz pojazd, a już na pewno sprawimy, że ta osoba poczuje się bardzo niekomfortowo – tłumaczą eksperci.

Jeżeli nie masz możliwości zachowania nawet minimalnego, zgodnego z przepisami odstępu od rowerzysty, oznacza to, że nie możesz przystąpić do wyprzedzania.

REKLAMA

Życzliwości i szacunku

Oprócz przepisów ruchu drogowego warto podczas jazdy kierować się również życzliwością wobec innych uczestników ruchu. Pamiętaj, że kierowcy i rowerzyści mają takie samo prawo, aby korzystać z drogi w ramach obowiązujących przepisów.

- Szanujmy się nawzajem i jako kierowcy traktujmy rowerzystów tak, jak sami chcemy być traktowani. Przykładowo nie chcielibyśmy, żeby wyprzedzająca nas ciężarówka przejeżdżała tak blisko, by ledwo ominąć nasze lusterka. Tego samego nie powinniśmy też robić rowerzystom – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij