Jak bezpiecznie przewozić zwierzęta?

W razie wypadku, nawet tylko stłuczki, źle przewożony zwierzak ma małe szanse przeżycia. W domu on strzeże Ciebie. W podróży Ty zadbaj o jego bezpieczeństwo.  

Pies w aucie

Zderzenie z przeszkodą przy prędkości 50 km/h nie wydaje Ci się śmiertelnym zagrożeniem? W takim wypadku mogą być ranni, ale jeśli auto ma airbagi, a Ty i pasażerowie zapięliście pasy, powinno obejść się bez ofiar. Dla psa leżącego swobodnie na tylnej kanapie taki wypadek to pewna śmierć. Zwierzę uderzy w oparcie fotela. Jeśli będzie przewożone w bagażniku kombi albo SUV-a, też nie ma szans. Nawet średniej wielkości pies przewożony bez zabezpieczenia to śmiertelne zagrożenie dla osób w samochodzie.

W razie wypadku ciężar psa zwiększa się proporcjonalnie do siły uderzenia, te naprawdę duże (40–50 kg) mogą chwilowo ważyć nawet ponad 2 tony. Taki kudłaty „pocisk” potrafi narobić wiele szkód. Rozwiązaniem nie jest przewożenie psów na podłodze. Zwierzęta tego nie lubią, a w wypadku nie uratuje im to życia. Choć kodeks drogowy tego nie nakazuje, tylko szelki (nie wolno mocować pasów do obroży) lub transportery gwarantują psu bezpieczeństwo. Pamiętaj, by nie zostawiać zwierzęcia w zamkniętym aucie na słońcu. Może śmiertelnie odwodnić się nawet w ciągu kilkudziesięciu minut.

1. Komfort i bezpieczeństwo
Zwierzęta denerwują się w podróży. Żeby zminimalizować ich stres, który wpływa też na komfort jazdy kierowcy, trzeba wcześniej zadbać o ich wygodę. Warto dać psu ulubioną zabawkę lub smakołyk, którym zajmie się na dłużej. Pies w aucie powinien mieć swoje miejsce, a nie być przypinany za każdym razem gdzie indziej. Za dobre zachowanie należy psa nagradzać. A przed dłuższą podróżą nie karmić.

2. Mniejszy stres
W przypadku zwierząt wyjątkowo nerwowych warto zwrócić się do weterynarza. Lekarz przepisze jeden ze środków uspokajających dostępnych na receptę (taki sam, którym uspokaja się psy na wypadek hałasów związanych z wybuchami fajerwerków). Preparatem dostępnym bez recepty jest np. Kalm Aid. Po zażyciu leków psy są senne i bywa, że otępiałe.

REKLAMA