REKLAMA

Jak bezstresowo podróżować z dziećmi

Badania pokazują, że przeszło połowa rodziców ma rozproszoną uwagę z powodu zachowania dzieci podróżujących na tylnych siedzeniach. Jak temu zaradzić?

Foteliki dziecięce Materiały prasowe
Dzieci w samochodzie

Ponad sześcioro na 10 rodziców w Europie (63 proc.) przyznaje, że ma trudności w skoncentrowaniu uwagi na drodze w czasie, gdy ich dzieci źle zachowują się w samochodzie. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że prawie co trzeci dorosły (29 proc.) zauważa, że taka sytuacja ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Respondenci ankiety przeprowadzonej przez firmę Nissan mówią również, że gdy ich uwaga jest rozproszona, nie patrzą na drogę i czasem zdejmują ręce z kierownicy. Zdarza im się przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, zapomnieć o włączeniu kierunkowskazu, gwałtownie zahamować lub zmienić pas ruchu, a nawet całkowicie zatrzymać pojazd, mimo że nie było takiej potrzeby.

Badanie ujawniło, że unikanie rozpraszania uwagi to jeden z priorytetów rodziców wybierających nowy samochód. Jedna trzecia (34 proc.) deklaruje, że przy zakupie kolejnego pojazdu będzie aktywnie poszukiwać modelu wyposażonego w systemy wspomagające kierowcę. Mowa tu o takich rozwiązaniach, jak automatyczne hamowanie awaryjne, ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy aktywny tempomat.

Zobacz także: gadżety, które warto zabrać w podróż

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze miejsce wśród przykładów nieodpowiedniego zachowania dzieci zajmują:

 • krzyki i napady złości (65 proc.),
 • bójki między rodzeństwem lub kolegami (58 proc.),
 • kopanie w oparcie kierowcy (49 proc.),
 • rozpinanie pasów bezpieczeństwa (43 proc.),
 • rzucanie zabawkami po kabinie (39 proc.).

Nie jest więc zaskoczeniem, że rodzice regularnie odczuwają stres i zdenerwowanie, gdy w samochodzie są dzieci. Przyznają, że docierają do celu spóźnieni albo w złym nastroju, a w czasie podróży kłócili się z partnerem lub nawet z innymi kierowcami, dopuszczając się drogowej agresji.

Wielu respondentów przyznało, że stosuje wręcz desperackie środki służące ograniczeniu zagrożeń i rozpraszania uwagi w czasie jazdy z dziećmi: 15 proc. rodziców całkowicie unika autostrad i ruchliwych dróg, inni próbują zająć dzieci tabletami i smartfonami (37 proc.), zabawkami (41 proc.), wspólnym śpiewaniem (53 proc.) lub uspokajają je słodyczami (22 proc.).

W ankiecie wzięło udział 5000 rodziców, posiadających ważne prawo jazdy.

Zobacz także: kary za cofanie liczników jeszcze w 2019 r.

REKLAMA

Dzieci i stres w samochodzie — fakty:

 • Rodzice spędzają z dziećmi w samochodzie średnio 2 godziny i 54 minuty tygodniowo, co w skali roku daje ponad 6 dni.
 • Co piąty rodzic (20 proc.) twierdzi, że dzieci najgorzej zachowują się właśnie w samochodzie.
 • Kolejne „trudne” momenty to ubieranie się przed wyjściem do szkoły (11 proc.), wyjazdy do supermarketu (17 proc.) i kładzenie się do łóżka (12 proc.).
 • Matkom (67 proc.) trudniej niż ojcom (57 proc.) jest się skoncentrować na prowadzeniu w obecności rozrabiających pociech na tylnej kanapie.
 • Matki są też znacznie bardziej skłonne rezygnować z prowadzenia samochodu z powodu zachowania dzieci. 24 proc. przyznaje, że w takiej sytuacji oddaje kluczyki innej osobie — w ten sposób reaguje też 12 proc. ojców.

Jak radzić sobie z rozproszeniem uwagi?

 1. Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem, aby uniknąć zbędnych przystanków i innych zakłóceń.
 2. Zaplanuj czas na częste przerwy na wizytę w toalecie i odpoczynek.
 3. Poeksperymentuj z różnymi rodzajami muzyki w samochodzie — sprawdź, czego najbardziej lubią słuchać Twoje dzieci.
 4. Zainwestuj w pokładowy system rozrywki, aby dzieciom nie nudziło się w podróży.
 5. Pozwól dzieciom włączyć się w planowanie wyjazdu — będzie to dla nich atrakcja budująca atmosferę oczekiwania na przyjemne wydarzenie.
 6. Zabierz ze sobą zapas pożywnych przekąsek — głodne dzieci potrafią narobić hałasu, a tego przecież byś nie chciał.
 7. Nie zapomnij o ulubionych zabawkach dzieci, które je uspokoją, oswoją otoczenie i zapewnią poczucie bezpieczeństwa.
 8. Planując podróż, uwzględnij codzienną rutynę dzieci. Jeżeli mają w zwyczaju zdrzemnąć się w ciągu dnia, zadbaj o to, by miały taką możliwość także w czasie jazdy.
 9. Upewnij się, że dzieciom jest wygodnie w odpowiednich, prawidłowo wyregulowanych fotelikach oraz w ubraniu, w którym podróżują.
 10. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu samochodu przed wyjazdem: poziom płynów, ciśnienie w oponach, głębokość bieżnika i sprawnie działająca klimatyzacja — nie ma nic gorszego niż oczekiwanie na pomoc drogową na autostradzie z marudzącymi dziećmi w kabinie.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA