Jak być dobrym kierowcą?

W Polsce nie brakuje agresywnych i niekulturalnych kierowców. A przecież niewiele trzeba, by wszystkim jeździło się łatwiej i przyjemniej.  

Zachowanie kierowców
 1. Trzymaj się prawej
  Niby wiesz, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, ale na drodze wielopasmowej jedziesz lewym pasem. To niezgodne z przepisami (możesz za to dostać mandat 500 zł) i bardzo irytuje innych kierowców. Jazda prawym pasem obowiązuje nie tylko na autostradzie, ale też w mieście. Pamiętaj, że nawet jeżeli jedziesz lewym pasem z regulaminową prędkością, musisz przepuścić auta, które chcą jechać szybciej.  
 2. Daj włączyć się do ruchu
  Jeśli wpuścisz przed siebie kierowcę sygnalizującego Ci taki zamiar kierunkowskazem, Twoja podróż wiele się przez to nie wydłuży, a sam możesz kiedyś liczyć na wzajemność. Na zwężeniu drogi, gdzie dwa pasy łączą się w jeden, auta powinny wjeżdzać na tzw. suwak – raz z lewego, raz z prawego pasa. Aby ruch odbywał się płynnie, trzeba dojechać do końca pasa – nie bądź drogowym szeryfem, który specjalnie blokuje ruch.  
 3. Zrób miejsce dla jednośladu
  Motocyklista i rowerzysta nie są Twoimi wrogami. Jeżeli jedziesz lub stoisz w korku, patrz w lusterka – gdy zobaczysz jednoślad, zjedź do prawej krawędzi jezdni. Nic Cię to nie kosztuje, a ułatwisz życie innym. Jeżeli chcesz wyprzedzić jednoślad, między Tobą a nim musi zostać co najmniej 1 metr odstępu (inaczej grozi mandat 300 zł). Dla Ciebie to nie problem, a osoba, którą wyprzedzasz poczuje się bezpieczniej.  
 4. Podziękuj innym
  Jeżeli inny kierowca zachowa się grzecznie, np. ułatwi Ci włączenie się do ruchu z drogi podporządkowanej lub pozwoli zmienić pas ruchu w korku, podziękuj mu. Najlepiej gestem dłoni. To przyjazny i łatwy do zrozumienia znak. Możesz też mrugnąć kierunkowskazami prawo-lewo lub światłami awaryjnymi. Nie jest to do końca zgodne z przepisami, ale policja przymyka oko na kulturę w takiej postaci.  
REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA