REKLAMA

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe mają poprawiać wygląd samochodu, ale na tym nie kończą się ich zalety. Żeby jednak auto mogło, dzięki alufelgom, przyciągać spojrzenia przechodniów, muszą prezentować się co najmniej nienagannie. Jak zatem dbać o felgi aluminiowe, żeby te służyły przez długie lata?

Felga - czyszczenie Shutterstock
Czyszczenie felg, fot.shutterstock

Felgi aluminiowe - brud to nie wszystko

Ze względu na miejsce swojej pracy, felgi nieustannie atakowane są przez brud, często bardzo trudny do usunięcia. Zanieczyszcza je szczególnie uciążliwy pył z klocków hamulcowych, ale też brud drogowy - błoto, sól do posypywania ulic, smoła i topiący się asfalt, sadza i sporo innych niszczących powierzchnię czynników, jak choćby piasek.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Wszystkim tym problemom można skutecznie zaradzić, ale trzeba robić to z głową. Najlepiej zacząć od zwykłego umycia felg wodą i odpowiednim detergentem. Tu ważna uwaga - za mycie felg nie można zabierać się tuż po podróży, kiedy tarcze hamulcowe i felgi są gorące. Dlaczego? To proste.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Kiedy zimna woda trafi na powierzchnię rozgrzanych jazdą felg, a co za tym idzie również tarcz hamulcowych, więcej będzie szkód niż pożytku. Tarcze mogą ulec skrzywieniu, a wysychający na powierzchni felg detergent oraz kamień z twardej wody zostawią brzydkie i trudne do usunięcia zacieki.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Felgi aluminiowe - jak czyścić?

Podstawowe mycie myjką ciśnieniową usunie powierzchowny brud i kurz, ale zostawi większość trudnych zanieczyszczeń. Z pomocą przyjdzie wtedy miękka gąbka i odpowiednie detergenty, które nanoszone w postaci sprayu dotrą do trudno dostępnych miejsc.

Jeżeli na powierzchni znajduje się czarny nalot pyłu hamulcowego i smoła, to już wiadomo że bez specjalistycznych preparatów się nie obejdzie. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać środki renomowanych firm, bo tu przesadna oszczędność może narobić więcej szkód i zostawić alufelgi w gorszym stanie niż przed myciem.

Preparaty do czyszczenia felg dostosowane są do różnych ich rodzajów - lakierowanych lub nielakierowanych. To ważne, żeby użyć tego właściwego, przed użyciem zapoznając się z instrukcją. Środki do usuwania trudnych zabrudzeń mają żrący charakter i naniesienie ich na lakier czy elementy hamulców może przyspieszyć ich korozję. Warto więc na koniec wszystko porządnie spłukać.

 

REKLAMA

REKLAMA

Felgi aluminiowe – jak utrwalić efekt czyszczenia?

Kiedy uda się już usunąć wszystkie uporczywe zanieczyszczenia i felgi będą błyszczeć jak nowe, efekt przedłuży naniesienie na nie odpowiedniego wosku. Ma on za zadanie zapobiec przywieraniu kolejnych porcji brudu, pyłu i smoły oraz ułatwić ich późniejsze usunięcie. Dla zachowania długotrwałego efektu, proces czyszczenia i nakładania wosku warto powtarzać co miesiąc.

Szczególną troską alufelgi trzeba objąć zimą, kiedy na ulicach zalegają ogromne ilości żrącej soli i niszczącego piachu. Zbawienne dla ich stanu będzie stosunkowo częste przepłukanie ich bieżącą wodą, które pozwoli uniknąć brzydkich i niemożliwych do usunięcia wżerów.

Korzystając z myjki ciśnieniowej należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednio dużej odległości lancy od powierzchni felgi. W przypadku drobnych uszkodzeń, zbyt duże ciśnienie może spowodować nieodwracalne zniszczenie powłoki.

Podsumowanie

Nic tak nie psuje efektu, jak niedomyte felgi na wyczyszczonym samochodzie. Tymczasem wystarczy poświęcić im odrobinę uwagi, żeby cieszyły oko właściciela i przyciągały zazdrosne spojrzenia innych kierowców. Dzięki nowoczesnym preparatom wyczyszczenie alufelg i usunięcie z nich najtrudniejszych nawet zabrudzeń jest dziecinnie proste i zajmuje dosłownie parę chwil.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA