Jak dbać o silnik po chiptuningu?

Czy posiadacze aut poddanych chiptuningowi muszą w specjalny sposób dbać o silnik, np. częściej wymieniać olej, tankować lepszej jakości paliwo?  

Chiptuning BMW 530d

Silnik takiego auta trzeba traktować ze szczególną troską, bo oprogramowanie sterujące jednostką napędową (chiptuning) to element, który ma największy wpływ na jej trwałość. Zaleca się wymianę filtra powietrza przy każdej wymianie oleju w silniku. Posiadacze mocno wysilonych jednostek benzynowych powinni zrezygnować z oleju longlife na rzecz mieszanek o niższej żywotności, lecz z dużo lepszą bazą filmu olejowego o wysokiej lepkości i odporności na wysokie temperatury. Takie silniki benzynowe wymagają paliwa LOB98 – paliwo o tej lub wyższej liczbie oktanowej pozwoli na uzyskanie wyższej liczby zapłonowej, co w większości wypadków obniży temperaturę w komorze spalania.

REKLAMA

W wypadku diesli istotna jest jakość paliwa. Użytkując auto ze zmodyfikowanym silnikiem trzymamy się znanych zasad: nie obciążamy zimnej jednostki napędowej, nie jeździmy z maksymalnymi prędkościami w lecie, a po intensywnej jeździe „chłodzimy” turbosprężarkę (przed wyłączeniem silnik powinien popracować na biegu jałowym przez około minutę).

Bogusław Kukiełczak - specjalista z firmy Jetronik we Wrocławiu

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA