Jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie

Alkohol, poza tym, że sprzyja zabawie, sprawia, że człowiek wykazuje słabszy refleks, jest senny i ma zaburzenia równowagi, za kierownicą natomiast przecenia swoje możliwości, co najczęściej kończy się kolizją lub wypadkiem. Ile czasu musi minąć, zanim po wieczornej zabawie będziemy mogli wsiąść do samochodu?

Kierowca i alkohol shutterstock

Skutki wypicia alkoholu odczuwamy dłużej niż trwa jego trawienie przez organizm. A jak długo trwa, zależy od kilku czynników, m.in. od wieku, wagi, płci (kobiety spalają alkohol wolniej niż mężczyźni), również od tego, czy przed piciem zjedliśmy posiłek.

Znaczenie ma też rodzaj wypitego alkoholu − mały kieliszek wódki trawi się przez godzinę, półlitrowe piwo dwie godziny, a duży kieliszek wina trzy godziny, najdłużej organizm będzie trawił drinki.
Od tego, ile wypijemy i ile alkoholu mamy we krwi w czasie badania, zależą konsekwencje naszych czynów.

Kodeks drogowy wyróżnia dwie kategorie po wypiciu alkoholu:
- stan po spożyciu, jeśli we krwi badanego jest od 0,2 do 0,5 promila alkoholu
- stan nietrzeźwości, jeśli we krwi ma on ponad 0,5 promila alkoholu.

Konsekwencje spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości są o wiele poważniejsze, niż jeśli ktoś doprowadzi do niego "tylko" po spożyciu, bo do 0,5 promila alkoholu we krwi popełniamy wykroczenie, jeśli ta wartość jest przekroczona − nasze działania są klasyfikowane jako przestępstwo.

Wpływ alkoholu na zachowanie człowieka:

 • 0,3 promila − rozproszenie uwagi
 • 0,8 promila − pobudliwość, upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, zwiększona pewność siebie
 • 1,5 promila − zaburzenia równowagi, brak logiki, agresja, senność, brawura
 • 2 promile − zaburzenia mowy, senność, obniżenie kontroli
 • 4 promile − możliwość zapadnięcia w śpiączkę
 • 5 promili − zatrucie, śmierć

Ryzyko popełnienia wypadku rośnie wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi, przy 0,5 promila jest ono wyższe aż 4-krotnie, a żeby mieć pół promila, wystarczy wypić 2 kieliszki wódki. Natomiast 0,8 promila oznacza już 10-krotnie większe ryzyko spowodowania wypadku.

Nietrzeźwy kierowca ma ograniczone pole widzenia, słabszy refleks, jest senny, nie jest zdolny ocenić odległości i może nie zauważyć w porę obiektu znajdującego się na drodze lub poboczu.

Kiedy po wypiciu alkoholu można prowadzić auto?

80% wypitego alkoholu trafia do układu pokarmowego, do jelita cienkiego, a stamtąd do krwiobiegu, natomiast 20% od razu do układu krwionośnego i do mózgu. W wydychanym powietrzu można go wykryć przez około dobę, w moczu jest obecny przez 12-48 godzin.

A po jakim czasie po wieczornej imprezie można prowadzić samochód?

Z przeprowadzanych badań można wyciągać wnioski, ale wyniki są uśredniane, więc nie zawsze będą miarodajne dla każdej osoby. Bo to, jak szybko trawimy alkohol jest zależne od wielu czynników, o czym już wspomnieliśmy, do wyników badań radzimy więc podchodzić ostrożnie.

Jednak zbadano, kiedy wysoki mężczyzna (1,8 m), który waży 80 kg, nie będzie miał już alkoholu w organizmie. Wyniki są następujące:

 • jeśli wypije kieliszek wódki, po godzinie będzie miał 0,27 promila;
 • jeśli wypije piwo, po godzinie będzie miał 0,38 promila
 • jeśli wypije 3 kieliszki wódki w ciągu godziny między 20.00 a 21.00, o 22.00 będzie miał 0,69 promila, a 0,0 promila około 3.30
 • jeśli wypije 4 piwa między 20.00 a 22.00, o 23.00 będzie miał 1,28 promila, a 0,0 promila około 8.30
 • jeśli wypije butelkę wódki i lampkę wina między 17.00 a 23.00, o 24.00 będzie miał 2,21 promila, a 0,0 promila około 16.30.

Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy już całkowicie trzeźwi, alkomat może tego nie potwierdzić, dlatego powinniśmy trzymać się zasady, żeby po mocno zakrapianej imprezie nie prowadzić samochodu przez co najmniej dobę. Według ekspertów organizm potrzebuje od 24 do 48 godzin, żeby całkowicie usunąć alkohol. Lepiej więc nie zastanawiać się, czy możemy już wsiadać za kierownicę, czy nie, tylko zrezygnować z prowadzenia.

Przydatne informacje

Niewskazane jest łączenie niektórych produktów z alkoholem. Wyjątkowo zdradliwe jest np. połączenie wódki z napojem energetyzującym, bo taki drink nadmiernie pobudza i podrażnia błędnik. W skład tzw. energetyków wchodzi kofeina, która ma silnie pobudzające działanie, ale też neutralizuje działanie alkoholu i może wywołać wrażenie, że nie jesteśmy pijani. Napoje zawierające kofeinę (kawa, napoje energetyzujące) nie przyspieszają też pozbywania się skutków picia, podobnie jak wzięcie zimnego prysznica czy aktywność fizyczna.
Nie dowiedziono również w badaniach prawdziwości powszechnego przekonania, że tłuste jedzenie ogranicza wpływ alkoholu na organizm, czyli że zjedzenie tłustego posiłku przed imprezą sprawi, że nie upijemy się. Może być natomiast tak, że tłusty posiłek, ciężkostrawny dla wątroby, która musi strawić alkohol, sprawi, że będzie ona dłużej usuwała go z organizmu, czyli wątroba będzie trawiła tłuszcze, a wolniej będzie metalizowała alkohol, więc kac będzie dłuższy i bardziej bolesny.
Przy piciu alkoholu nie zaleca się spożywania produktów mlecznych ani ostrych, najlepiej jeść posiłki lekkostrawne i pić dużo wody.
Jeśli ktoś następnego dnia po imprezie musi wsiąść za kółko, a nie jest pewny, czy już może, powinien to sprawdzić alkotestem. Trzeba jednak pamiętać, że atestowany alkotest nie określi dokładnie stężenia alkoholu, zrobi to z dokładnością do 0,1 promila, nie możemy więc uznać jego wyniku za miarodajny.

 

Zobacz również:
REKLAMA