Jak jeździć lewym pasem w mieście

Kiedy jadę w mieście lewym pasem, trąbią na mnie kierowcy, którzy jadą szybciej. Mam obowiązek ich przepuszczać? Przecież prędkość jest ograniczona do 50 km/h. Czy w mieście obowiązują takie same zasady jak na drogach dwupasmowych poza miastem?  

Światła
Oświetlenie w pojazdach

W przedstawionej sytuacji nie ma znaczenia czy znajdujemy się na obszarze zabudowanym czy poza nim oraz jaka prędkość jest dozwolona na danym odcinku drogi. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny i tym pasem należy się poruszać, kierując pojazdem. Trzeba też jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, to nie można zajmować więcej niż jednego pasa. Pas lewy i środkowy służą przede wszystkim do wyprzedzania, po zakończeniu tego manewru starajmy się wrócić na prawy pas.

REKLAMA

Gdy z tyłu nadjeżdża samochód lub motocykl z włączonym lewym kierunkowskazem oznacza to, że kierowca prosi, by go przepuścić lub ustąpić mu miejsca. Włączanie sygnałów dźwiękowych i błyskanie światłami drogowymi w takich przypadkach to często „kara”, jaką kierowcy pojazdów nadjeżdżających z tyłu wymierzają gapowiczom, którzy blokują lewy lub środkowy pas drogi.

asp. Tomasz Słuszniak - WRD we Wrocławiu

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA