Jak jeździć oszczędnie?

Na zużycie paliwa mają wpływ m.in. styl i prędkość jazdy, rodzaj drogi i natężenie ruchu, a nawet pora dnia i roku. Na niektóre z tych czynników nie masz wpływu, na inne tak. Zobacz, co możesz zrobić, by jeździć taniej.

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

1. DOPOMPUJ KOŁA Zbyt niskie ciśnienie kół to szybsze zużycie opon i wzrost spalania od 0,5 do 1,5 l/100 km. Przed dłuższą podróżą dopompuj koła o 0,2 bara. Zmniejszysz opór toczenia i oszczędzisz paliwo.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

 

2. POPRAW AERODYNAMIKĘ Jazda z boksem na dachu kosztuje Cię dodatkowe 1,5-2 l/100 km. Otwarte okna spowodują wzrost spalania o 0,3-0,6 l/100 km. Narażasz się też na niepotrzebny hałas.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

 

3. ODPOWIEDNIA PORA NA JAZDĘ Unikaj jazdy w piątkowe popołudnia, bo wtedy są największe korki. Podróżując w nocy zyskujesz podwójnie – ruch jest mniejszy, jest też chłodniej, więc nie musisz używać klimatyzacji.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

 

4. TANKUJ LEPSZE PALIWO Wzbogacone paliwa (Ultimate, Verva, V-Power itd.) są nieznacznie droższe od tych standardowych, ale silnik będzie ich zużywał mniej, bo pracuje na nich efektywniej. Bilans wyjdzie na zero.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

 

5. ODPOWIEDNIO PRZYSPIESZAJ Po uruchomieniu silnika ruszaj od razu. Podczas przyspieszania zdecydowanie naciskaj na gaz (pedał powinien być wciśnięty w 3/4). Chodzi o to, by jak najszybciej osiągnąć właściwą prędkość.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

 

6. ZMIEŃ BIEG NA WYŻSZY Biegi zmieniaj przy 2000 obr/min w dieslu i 2500 obr/min w benzynie. Nie jedź na luzie, tylko hamuj silnikiem. Jednostki turbo palą najmniej, gdy nie pracuje turbosprężarka.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

 

7. JEDŹ RÓWNYM TEMPEM Nie wyprzedzaj innych aut, gdy jadą niewiele wolniej niż Ty. Jazda ze stałą prędkością jest najbardziej efektywna. Podniesienie średniej prędkości o 10 km/h powoduje wzrost spalania nawet o 50%.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

 

8. BĄDŹ PRZEWIDUJĄCY Patrz przed siebie na 300-500 m. Ma to kolosalne znaczenie w mieście, gdzie płynność ruchu zależy od sygnalizacji świetlnej. Lepiej się toczyć niż gwałtownie przyspieszać i hamować.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa

 

9. NIE UŻYWAJ TEMPOMATU Tempomat to wygoda. W terenie górzystym – kosztowna wygoda. Podczas zjazdu ze wzniesienia auto będzie przyhamowywało. Za to na podjazdach silnik będzie obciążony utrzymywaniem prędkości.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa
REKLAMA