Jak marihuana wpływa na jazdę samochodem

Ponad dwa razy więcej ludzi w Polsce prowadzi auto pod wpływem narkotyków niż po alkoholu. W zeszłym roku zatrzymano ponad 500 takich kierowców, 15 lat temu – 19.  

Skręt marihuany
fot. shutterstock

1.Pozorny luzik
Jeden skręt z trawką zawiera średnio 10-15 mg THC (substancji odpowiedzialnej za działanie rozluźniające) – taka dawka może odpowiadać działaniu 0,5 do 1 promila alkoholu. Wg badań bezpośrednie efekty wypalenia skręta, takie jak zaburzenia koordynacji ruchowej, przyspieszone tętno czy przekrwienie gałek ocznych trwają do 24 godzin (u większości osób mijają po 5-6 h).

2. Pozorna stymulacja
Jak dowodzą lekarze wciągnięta przez nos kreska amfetaminy powoduje, że kierowca przestaje myśleć krytycznie i jest skłonny do ryzyka. Rozszerzone źrenice wolno reagują na zmiany oświetlenia, więc nawet reflektory innych aut oślepiają kierowcę, zawęża się też jego pole widzenia. Równie niebezpieczna jest kokaina, która wpływa na obwodowy układ nerwowy i sprawia, że kierowca dostrzega nieistotne szczegóły (np. kolor kurtki innego kierowcy), a nie widzi zapalającego się czerwonego światła. Kokaina działa krótko (1-2 h), amfetamina nawet 8 h.

3. Pozornie czysty
Narkotyki można wykryć w organizmie po dłuższym czasie niż alkohol. Nawet jeśli nie wpływają już na zachowanie człowieka, utrzymują się w ślinie (do 3-5 dni), krwi czy we włosach, dlatego np. w razie spowodowania wypadku, o ewentualnym ich oddziaływaniu na kierowcę decydują biegli i sąd.

Spowalniacze reakcji
Czas reakcji kierowcy skupionego tylko na jeździe wynosi 1 sekundę. Przy 100 km/h auto przejeżdża w tym czasie aż 28 m! Z badań Instytutu Transportu w Anglii wynika, że kierowca po spaleniu jointa przejedzie dodatkowe 6 m, zanim naciśnie pedał hamulca. Poniżej wykres pokazujący, o ile różne czynności spowalniają nasz czas reakcji.

  • 13% Alkohol (0,2 ‰)
  • 21% Marihuana (1 joint)
  • 27% rozmowa (hands-free)
  • 37% pisanie SMS-a
  • 46% rozmowa z telefonem w ręce
Zobacz również:
REKLAMA