Jak nie dopuścić do poślizgu?

Poślizg to niespodziewane zdarzenie na drodze - dla większości kierowców niezrozumiałe, a dodatkowo niezwykle trudne do opanowania.

Szkoła auto
Większości kierowców poślizg kojarzy się z trudnymi warunkami na drodze, a więc z gołoledzią, padającym śniegiem, deszczem lub mżawką.

Większości kierowców poślizg kojarzy się z trudnymi warunkami na drodze, a więc z gołoledzią, padającym śniegiem, deszczem lub mżawką. I faktycznie, w takich warunkach o poślizg nietrudno - koła samochodu szybko tracą przyczepność na śliskiej nawierzchni. Jednak do poślizgów dochodzi również na suchej drodze, a wtedy problemy z utratą przyczepności najczęściej kończą się tragicznie. Ogromny wpływ na skutki wypadków ma prędkość, jaką kierowcy rozwijają w dobrych warunkach pogodowych. Jest ona z reguły dużo wyższa niż np. w czasie deszczu. Spada również czujność kierowców, którzy uspokojeni suchą jezdnią i pięknym słońcem nie spodziewają się poślizgu.

Z badań zamieszczonych w "Raporcie o bezpieczeństwie na drogach i umiejętnościach polskich kierowców", przeprowadzonych przez Pentor Research International na zlecenie Skoda Auto Polska S.A., wynika, że 55% kierowców uważa, że przy prędkości mieszczącej się w przedziale 61-90 km/h mają szansę przeżyć wypadek, a 43% respondentów uważa, że przeżyje wypadek, jadąc z prędkością przekraczającą 90 km/h! "Wyniki tego badania są szokujące, bo obrazują tragiczny stan świadomości przeciętnego polskiego kierowcy" - ocenia Rafał Janowicz z Pentora.

Na pewno każdy z nas oglądał pokazywane w telewizji testy zderzeniowe samochodów. Na tych zdjęciach widzimy wyraźnie, co dzieje się z manekinami, podróżującymi tymi samochodami. Ciało manekina z ogromną siłą uderza w poduszkę powietrzną, a kontrolowane strefy zgniotu chronią jego nogi przed zmiażdżeniem. Ale tak się dzieje przy prędkości nie przekraczającej 55 km/h! A co stanie się z manekinem podczas zderzenia przy wyższej prędkości, np. 90 km/h? Efekty takiego wypadku będą nieporównywalnie bardziej brzemienne w skutki. Czy oglądanie crash-testów ma wpływ na nasze zachowanie na drodze? Na pewno utwierdza nas w przekonaniu, że w razie wypadku mamy duże szanse na przeżycie. Ale czy skłania nas do ograniczenia prędkości do bezpiecznego dla nas poziomu? Raczej nie. Oglądamy te ujęcia i nadal jeździmy za szybko. A jeżeli jeździmy za szybko, to automatycznie narażamy się na wystąpienie poślizgu. Z kolei im szybciej jedziemy, tym poślizg może być bardziej dynamiczny, a ewentualne uderzenie w przeszkodę, ze względu na dużą prędkość może skończyć się dla nas tragicznie.

"Sztukę wychodzenia z poślizgu można z powodzeniem opanować w szkole bezpiecznej jazdy" - mówi Tomasz Płaczek, kierownik ds. szkoleń Szkoły Auto. Jedna z metod to bardzo trudny sposób, "Sztukę wychodzenia z poślizgu można z powodzeniem opanować w szkole bezpiecznej jazdy" Tomasz Płaczek, kierownik ds. szkoleń Szkoły Auto polegający na opanowaniu auta gazem i kontrowaniem kierownicy. Drugi sposób, łatwiejszy, to wyprowadzanie auta z poślizgu z wykorzystaniem systemu ABS. Oczywiście, nic nie zastąpi drogowej profilaktyki, czyli zachowania bezpiecznej prędkości pozwalającej uniknąć wielu niemiłych niespodzianek.

Źródło: Szkoła Auto

Zaprasza my na naszą nową stronę internetową
www.szkola-auto.pl

Zobacz również:
REKLAMA