Jak podróżować w czasach pandemii COVID-19

Sezon urlopowy w pełni, a sytuacja epidemiczna jest jeszcze na tyle stabilna, że wiele osób decyduje się na wypoczynek za granicą. Co trzeba wiedzieć i o co zadbać przed wyjazdem, żeby wakacje w czasach pandemii COVID-19 były udane.

Podróż w czasach COVID-19 Shutterstock
Podróż w czasach COVID-19

Chociaż pandemia osłabła, nie oznacza to, że można wrócić do swobodnych podróży. Nie można nawet mieć pewności, że dzisiaj wprowadzane regulacje będą obowiązywały przynajmniej do końca wakacji. Sytuacja jest na tyle nieprzewidywalna i dynamiczna, że może się zmienić z dnia na dzień i, niestety, trzeba się z tym liczyć, wyjeżdżając w takim czasie za granicę.

REKLAMA

 

Jak podróżować w czasach pandemii COVID-19

- System informowania 

W tym roku, by ułatwić podróżowanie, w Unii Europejskiej przyjęto wspólny dla wszystkich państw członkowskich system informowania o sytuacji epidemicznej - wykorzystuje się do tego mapy, na których każdy kraj jest zaznaczony jednym z czterech kolorów oznaczających stopień zagrożenia. Mapy są aktualizowane i publikowane co tydzień (w czwartek) na stronie:

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement

Kolor zielony oznacza, że w danym kraju nie ma ograniczeń w podróżowaniu, pomarańczowy, że państwo może wymagać wykonania testu przed wjazdem (szybkiego testu antygenowego lub PCR), czerwony, że może być wymagana kwarantanna, chyba że podróżny podda się testowi przed wjazdem (szybkiemu testowi antygenowemu lub PCR), a ciemnoczerwony, że wymóg dotyczący testów i kwarantanny nadal obowiązuje. Mapy są przygotowywane na podstawie danych zgłaszanych przez państwa członkowskie UE do bazy danych Europejskiego Systemu Nadzoru (TESSy) do północy w każdy wtorek.

 

REKLAMA

REKLAMA

Podróż w czasach COVID-19Shutterstock
Podróż w czasach COVID-19

Jak podróżować w czasach pandemii COVID-19 - Paszport covidowy

Chociaż wyjeżdżać mogą nie tylko osoby w pełni zaszczepione, posiadające tzw. paszport covidowy, nie da się ukryć, że podróżowanie jest najłatwiejsze właśnie dla nich, bo nie muszą one wykonywać testów na COVID-19 ani poddawać się kwarantannie. Paszport, od 1 lipca uznawany przez kraje UE oraz Norwegię, Islandię i Lichtenstein, jest bezpłatny, wystawiany w językach polskim oraz angielskim, i potwierdza, że jego posiadacz został w pełni zaszczepiony, jest ozdrowieńcem lub ma negatywny wynik testu na COVID-19. Dokument w formie elektronicznej lub papierowej zawiera kod QR, który po zeskanowaniu umożliwia odczytanie informacji na temat danej osoby. Okres, przez jaki jest ważny, zależy od zawartych informacji - dla kogoś, kto jest w pełni zaszczepiony obowiązuje od 14 do 365 dni po przyjęciu ostatniej dawki, dla ozdrowieńca od 11. do 180. dnia od uzyskania negatywnego wyniku testu PCR, a dla osoby z negatywnym wynikiem testu PCR ważność zaświadczenia wynosi 48 godzin.

Paszport Covidowy można uzyskać na kilka sposobów - kod QR jest dostępny w:

  • Internetowym Koncie Pacjenta,
  • aplikacjach mojeIKP 
  • mObywatel,
  • można go również dostać formie wydruku papierowego po zabiegu w punkcie szczepień albo w placówce podstawowej opieki zdrowotnej.

Sytuację epidemiczną warto śledzić na bieżąco i sprawdzać, czy któreś z państw nie zmieniło zasad dotyczących przekraczania granicy. Dobrym źródłem wiedzy jest strona ministerstwa spraw zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych), na której znajdują się aktualizowane informacje dla osób wyjeżdżających do poszczególnych krajów.

Obowiązujące regulacje (dotyczące np. wieku dziecka, od którego wymaga się testu, informacji, czy osoba, która przyjęła tylko pierwszą dawkę szczepionki może wjechać do danego kraju, bo jest uważana za zaszczepioną, jak jest w Chorwacji, czy za niezaszczepioną, jak w Czechach) w państwach, do których się wybieramy, są dostępne również na stronie: https://reopen.europa.eu/pl.

Tak naprawdę stosunkowo spokojny wyjazd za granicę zapewnia jedynie posiadanie paszportu covidowego, bo chociaż i bez niego podróże po Unii Europejskiej są możliwe, trzeba liczyć się z tym, że – w zależności od regulacji obowiązujących w danym kraju – po przekroczeniu granicy konieczne będzie poddanie się np. kwarantannie. Poza tym posiadanie paszportu nie tylko pozwoli bez problemu przekroczyć granicę, ale może przydać się też np. przy wynajmowaniu noclegu, wejściu do różnych obiektów, możliwości wzięcia udziału w imprezach itp.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA