Jak poprawić światło w reflektorach: Światła jak nowe

Sam możesz poprawić jakość świecenia reflektorów w samochodzie. Poniżej kilka sprawdzonych patentów, które nie zrujnują Twojego portfela.

Reflektor

Wymiana żarówki
Wraz z upływem czasu żarówki świecą coraz słabiej, czego możesz w ogóle nie zauważyć. Ogromną poprawę w jakości świecenia przynosi już sama wymiana żarówek na nowe – najlepiej o zwiększonej liczbie lumenów. Za komplet żarówek Bosch Plus 90 (1. miejsce w ubiegłorocznym teście żarówek) zapłacisz 79 zł.  

Polerowanie
Klosze we współczesnych samochodach, ze względu na wymyślne kształty reflektorów i chęć obniżenia masy aut, wykonuje się z poliwęglanu. Wskutek promieniowania słonecznego (głównie promieni UV) po kilku latach klosz matowieje. Problem rozwiązuje polerowanie klosza (50 zł za sztukę).  

Usuwanie pary
Skraplająca się woda i para od wewnętrznej strony lampy to problem nawet w nowych autach. Najłatwiej pozbyć się ich demontując dekielek z tyłu reflektora – ciepło pochodzące od żarówki osuszy wnętrze lampy w kilkanaście-kilkadziesiąt minut.  

Uważaj na moc
Nigdy nie stosuj żarówek o mocy większej niż zaleca producent auta. Efekt lepszego świecenia będzie krótkotrwały, a stopisz odbłyśniki i uszkodzisz instalację.

Regeneracja
Każdy reflektor ma odbłyśnik, który odbija światło emitowane przez żarówkę. Jeśli jego powierzchnia jest matowa i złuszczona, reflektor należy zregenerować (ok. 100 zł za sztukę). Jest on demontowalny i rozklejany – wykręca się odbłyśnik, który jest oczyszczany i aluminizowany farbą odporną na działanie wysokich temperatur. Zregenerowany reflektor świeci lepiej niż chiński zamiennik.

Nie rób tego sam
Regenerację należy zlecić specjalistycznej firmie. Samodzielnie nie jesteś w stanie zapewnić odpowiedniej jakości regeneracji i właściwej szczelności reflektora.

Regularne mycie
Reflektory brudzą się bardziej niż przednia szyba. Nawet w autach wyposażonych w wysokociśnieniowe spryskiwacze reflektorów warto po przejechaniu 100 km umyć je gąbką. Zawsze na mokro!

Ustaw światła
Po każdej wymianie żarówek warto skontrolować ustawienie świateł i w razie potrzeby dokonać regulacji. Lampy ksenonowe ustawia się komputerem serwisowym.

REKLAMA