Jak poprawnie parkować?

Parkowanie w przypadkowych miejscach może się skończyć mandatem, a nawet odholowaniem auta. Musisz uważać nie tylko na znaki informujące o zakazie parkowania i postoju.

Parkowanie na zakazie zatrzymywania się i postoju to wykroczenie oczywiste. Tylko dla porządku przypomnijmy, że znak ten zabrania również pozostawiania auta na chodniku. Wyjątkiem od tej reguły jest znak, pod którym znajduje się informacja, że zakaz „nie dotyczy chodnika”. Inne zakazane miejsca parkowania to obszar wyłączony z ruchu, który jest oznaczony na jezdni znakami poziomymi. Za nieprzestrzeganie zakazów grozi 100-złotowy mandat i 1 pkt karny.

Jeśli dodatkowo auto utrudnia poruszanie się innym pojazdom albo w jakikolwiek sposób zagraża bezpieczeństwu w ruchu, zostanie odholowane na koszt właściciela. Szczytem arogancji jest nieuprawnione parkowanie samochodu na miejscu dla osób niepełnosprawnych. Jakiekolwiek tłumaczenie się jest tu zupełnie nie na miejscu. Mandat za to wykroczenie to 500 złotych oraz 5 pkt. karnych.

1. „Zebra” i skrzyżowanie: Odległość od skrzyżowania lub od przejścia dla pieszych w jakiej można parkować auto to min. 10 m. Pojazd stojący bliżej utrudnia widoczność. Za parkowanie zbyt blisko skrzyżowania grozi mandat (300 zł i 1 pkt karny), a straż miejska lub policja mogą auto odholować. Parkowanie zbyt blisko przejścia kosztuje 100-300 zł oraz 1 pkt karny.

Jak parkować

2. Chodnik i droga dla rowerzystów: Parkując w ten sposób wykorzystujesz drogę niezgodnie z jej przeznaczeniem. Jeśli zaparkujesz tak, jak na rysunku, dostaniesz 100 zł mandatu (bez punktów karnych), a auto zostanie odholowane (utrudniasz poruszanie się rowerzystom). Jeśli zajmujesz miejsce dla pieszych, mimo że chodnik jest dość szeroki (po zaparkowaniu auta pozostaje 1,5 m), możesz się spodziewać blokady na kole oraz mandatu (100 zł i 1 pkt karny).

Jak parkować

3. Trawnik: Zieleń to miejsce absolutnie wyłączone z ruchu. Jeśli parkujesz pojazd na trawniku, niszczysz go. Straż miejska lub policja wlepi Ci mandat w wysokości nawet 500 zł. Jedyną pociechą jest brak punktów karnych za to wykroczenie.

Jak parkować

4. Strefa zamieszkania: Parkowanie jest dozwolone tylko w miejscach specjalnie oznaczonych (linia przerywana, zatoczka itd.). To samo dotyczy strefy ruchu. Pozostawiając pojazd poza tymi miejscami narażasz się na mandat (100 zł, bez punktów karnych).

Jak parkować

Co robić, jak odholują
Wracasz do auta, a... auta nie ma. Przede wszystkim nie panikuj. Spójrz na znaki i ustal czy nie złamałeś przepisów. Zadzwoń na policję i spytaj czy Twój samochód nie został usunięty z drogi. Jeśli tak się stało, idź na posterunek straży miejskiej. Dowiesz się gdzie stoi Twoje auto; dostaniesz też mandat i zezwolenie na odbiór samochodu. Parking wystawi rachunek, który musisz opłacić. Stracisz 473 zł, sporo czasu i nerwów. Warto pamiętać, że każda rozpoczęta doba kosztuje dodatkowe 33 złote.

Tomasz Pośledni - Instruktor nauki jazdy, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „TEST” we Wrocławiu

Parkując auto wystarczy zostawić je na biegu, czy trzeba też zaciągąć hamulec ręczny? Adam z Zakopanego

Po zakończeniu jazdy, zawsze zostawiajmy pojazd na biegu. Dodatkowo, jeśli auto stoi na pochyłości, używajmy hamulca postojowego (potocznie zwanego „ręcznym”). Dla większego bezpieczeństwa można skręcić koła w kierunku krawężnika. Hamulca postojowego lepiej nie używać w zimie (może przymarznąć) i wtedy, gdy auto będzie nieużywane przez dłuższy czas. W wielu współczesnych autach hamulec postojowy jest uruchamiany automatycznie, bez udziału kierowcy.

 

REKLAMA