Jak poruszać się po autostradach

W Polsce mamy już 1553 km autostrad, po których porusza się nawet 68,5 tys. samochodów w ciągu doby. Zobacz, jak się zachować w kilku specyficznych sytuacjach.  

Autostrada

Dozwolona prędkość na autostradach wynosi u nas 140 km/h, nie można na nich zawracać ani zatrzymywać się – większość (chociaż nie wszyscy) polscy kierowcy znają podstawowe zasady poruszania się po takich drogach. Jadąc autostradą, łatwo jednak zauważyć, że w wielu sytuacjach wciąż niektórzy nie wiedzą, jak się zachować. Notoryczne blokowanie lewego pasa, zatrzymywanie się gdzie popadnie (także na pasie zieleni między jezdniami!), nieumiejętność pobrania biletu z automatu czy nawet skrajnie niebezpieczna jazda pod prąd – to tylko niektóre grzechy i grzeszki. Sprawdź, czy Ty wiesz jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się po autostradach. 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

1. WŁĄCZ SIĘ DO RUCHU
Kierowca jadący z prędkością 140 km/h nie spodziewa się, że przed maską pojawi się auto poruszające się trzy razy wolniej. Wjeżdżając na autostradę, rozpędź się na całej długości pasa rozpędowego. Jeżeli wjedziesz prosto ze „ślimaka”, jadąc 50 km/h, spowodujesz niebezpieczeństwo (mandat 250 zł). 

REKLAMA

2. POSTÓJ TYLKO AWARYJNY
Możesz zrobić sobie przerwę na stacjach paliw lub parkingach MOP – nie na pasie awaryjnym (mandat 300 zł). Jeśli Twoje auto będzie miało awarię, zaparkuj jak najbliżej prawej krawędzi drogi, włącz awaryjne, włóż kamizelkę odblaskową, ustaw trójkąt ostrzegawczy 100 m za autem i poczekaj (za barierami) na pomoc. 

REKLAMA

REKLAMA

3. TAK WEZWIESZ POMOC
Co dwa kilometry na pasie awaryjnym rozmieszczono specjalne telefony SOS. Urządzenie ma tylko jeden przycisk i łączy się bezpośrednio z Centrum Zarządzania Autostradą. Patrol Autostradowy udzieli Ci podstawowej pomocy (nieodpłatnie) i pomoże np. w wezwaniu pomocy drogowej.

REKLAMA

4. ZACHOWAJ ODLEGŁOŚĆ
Prawo mówi o zachowaniu „bezpiecznego dystansu” od innego auta; za jazdę „na ogonie” grozi mandat 200 zł, choć policja rzadko karze za to przewinienie. Dla bezpieczeństwa przyjmij zasadę 2 sekund (80 m przy 140 km/h) – punkt odniesienia, np. słupek drogowy, powinieneś minąć 2 s po aucie przed Tobą.  

REKLAMA

REKLAMA

5. NIE BLOKUJ LEWEGO PASA
Zanim wjedziesz na lewy pas, aby wyprzedzić, spójrz w lusterko, czy nie zmusisz innych do hamowania. Nawet gdy jedziesz 140 km/h, po manewrze wróć na prawo, aby nie blokować pasa (mandat 500 zł); mrugając światłami lub kierunkowskazem inni dają znać, żebyś ich przepuścił. so-spacerun: yes">

REKLAMA

6. SPRAWNIE ZAPŁAĆ
W bramkach, do których prowadzą pomarańczowe pasy płaci się elektronicznie – trzeba mieć na szybie urządzenie viaAUTO. Doładowuje się je na stacji lub przez internet. Jeżeli go nie masz i pomyliłeś pasy, nie cofaj, bo wprowadzisz zamieszanie. Podejdź do obsługi w sąsiedniej bramce – tam zapłacisz kartą lub gotówką. 

REKLAMA

REKLAMA

8. AUTOSTRADY ZA GRANICĄ
Aby uniknąć mandatu podczas podróży po Europie, powinieneś poznać sytuacje, których w Polsce nie doświadczysz, a które mogą Cię zaskoczyć. Znak, który pokazujemy powyżej spotkasz na autostradach w Niemczech i Austrii – oznacza on, że w razie wypadku lub zatoru auta mają obowiązek zjechać do krawędzi drogi, by zostawić korytarz dla służb ratunkowych. Dzięki temu pomoc może dotrzeć na miejsce nawet 6 minut szybciej.

Nie myśl, że w Niemczech możesz jechać „ile fabryka dała” – na ok. 40% autostrad obowiązuje ograniczenie prędkości, najczęściej do 120 km/h. W Niemczech i Francji bezwzględnie pilnuj odległości od auta poprzedzającego – specjalne fotoradary mierzą, czy jest ona odpowiednia. We Włoszech kamizelkę odblaskową musisz mieć w zasięgu ręki – jeżeli jest schowana, płacisz karę, jakbyś jej nie miał. Pamiętaj, że za granicą mandaty płacisz na miejscu – jeśli nie jesteś w stanie, policja może zatrzymać Twoje auto.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA