REKLAMA

Jak pozbyć się kuny z samochodu?

Jesienią, kiedy robi się chłodniej kuny, łasice i szczury zaczynają szukać ciepła i schronienia pod maskami samochodów, ale nie ograniczają się do noclegu przy silniku, lubią się też posilić elementami auta. W ich menu są samochodowa instalacja elektryczna, przewody hamulcowe oraz maty wygłuszające komorę silnika. Zobacz, co możesz zrobić, by ochronić przed nimi auto.

Kuna w samochodzie Shutterstock
Kuna w samochodzie

Straty spowodowane działalnością gryzoni mogą być bardzo kosztowne. Szczególnie w nowoczesnych i luksusowych samochodach, gdzie mamy do czynienia z rozbudowaną elektroniką i drogimi częściami zamiennymi mogą dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Potrzebny jest też dobry specjalista, który starannie zdiagnozuje straty. Nie zawsze trzeba wymieniać całą wiązkę przewodów, by przywrócić auto do sprawności.

REKLAMA

Kuna w samochodzieShutterstock
Kuna w samochodzie

Warto zajrzeć od czasu do czasu pod maskę samochodu i sprawdzić, czy osłonach silnika nie ma śladów łap gryzonia. Może zdążymy się zabezpieczyć jeszcze zanim kuna narobi szkód. Jeśli trzymamy samochód, szczególnie nocą, w miejscu zagrożonym najlepiej prewencyjnie zabezpieczyć komorę silnikową przed gryzoniami. Miejmy jednak świadomość, że wymienione metody nie dają stuprocentowej pewności, że nasze auto nie zostanie zaatakowane.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Zagłosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Jak pozbyć się gryzonia z samochodu? - Odstraszacze ultradźwiękowe

Ich wybór jest dość duży, najtańsze można kupić za około 60 zł (Viano), za odstraszacz ze średniej półki cenowej trzeba zapłacić ok. 100 zł (Kemo), za najdroższe – około 150 zł (Isotronic). Odstraszacz emituje fale ultradźwiękowe o częstotliwości około 23 kHz, które dla człowieka są niemal niesłyszalne (granica ludzkiego słuchu to ok. 20 kHz), są natomiast dokuczliwe dla zwierząt, które odbierają dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości (szczury słyszą np. dźwięki o częstotliwości 90–100 kHz). Nie wiadomo, czy niepokój gryzoni budzi dźwięk (nie brzmi jak wrogi osobnik innego gatunku), czy jego głośność (np. 110 dB), skutek jest jednak taki, że przegania zwierzę z miejsca, w którym jest emitowany. Odstraszacz ultradźwiękowy może być zasilany bateriami lub energią z akumulatora. Dla akumulatora jest bezpieczny, bo pobiera bardzo mało energii, nie ma więc niebezpieczeństwa, że go rozładuje. Trzeba tylko pamiętać, że po pewnym czasie gryzonie przyzwyczają się do ultradźwięków i przestają się ich bać. Alternatywą są brutalne i drogie (powyżej 300 zł) elektryczne pastuchy, które traktują intruzów prądem.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

Jak pozbyć się gryzonia z samochodu? - Spray zapachowy

Kosztuje od około 20 zł/300 ml (No-Pest), do około 90 zł/500 ml (Kemo). Stosujemy go na podwozie auta i w komorze silnika. Dobrze jest nanieść środek na elementy izolacyjne instalacji elektrycznej, które dzięki większej absorpcji na dłużej zatrzymają zapach pod komorą silnika. Zawiera bardzo silnie działającą substancję, której zapach jest mocno drażniący dla gryzoni lub kojarzy im się z zapachem naturalnego wroga. Jest nieprzyjemny i odstrasza, ale – jak każdy zapach – jest ulotny. Nietrwałość tę zwiększa fakt, że samochody w zasadzie więcej jeżdżą niż stoją, na dodatek poruszają się w różnych warunkach pogodowych (deszcz, śnieg). Chociaż producenci sprayów zalecają ich stosowanie raz na dwa tygodnie, by były skuteczne, najlepiej stosować je częściej.

Zobacz także:

Jak pozbyć się gryzonia z samochodu? - Domowe sposoby

Okazuje się, że do odstraszania gryzoni można zastosować domowe sposoby, które są równie skuteczne w działaniu, a na dodatek nie tak drogie jak preparaty chemiczne.
Kiedy zauważymy ślady gryzoni pod maską, dobrze jest umyć komorę silnika (pamiętając o zabezpieczeniu elementów elektroniki), by pozbyć się zapachu konkurentów. Zdarza się, że gryzonie niszczą osprzęt silnika ponieważ wyczuwają zapach rywala. Warto też sprawdzić, czy dolna pokrywa silnika nie jest uszkodzona, jeśli jest, trzeba ją wymienić, jeśli jej w ogóle nie ma, lepiej ją zamontować, bo chociaż nie jest przeszkodą, która uniemożliwi uszkodzenie auta, to je po prostu utrudni.
Gryzonie spod maski można też przegonić zapachem ich naturalnego wroga, umieszczając jego sierść, np. psa lub kota, w przewiewnym woreczku. Kunę odstraszy sierść lisa. Mimo że gryzonie mają doskonały węch, martwy włos przestaje „pachnieć” po kilku–kilkunastu dniach – efekt odstraszania jest więc krótkotrwały. O wiele skuteczniejsze i nie wymagające zachodu okazuje się znaczenie własnego terytorium przez psy czy koty. Ich zapach jest naturalny i wyraźne informuje – jestem twoim wrogiem i przebywam w pobliżu.
Jeszcze innym sposobem, o którym pisze się na forach internetowych poświęconych temu tematowi, jest umieszczenie czterech kostek Domestosa pod maską samochodu. Skuteczność odświeżaczy do toalet w kostkach potwierdza wiele osób, które zmagały się z problemem zwierząt gryzących kable w aucie. Gryzonie, czując intensywny zapach np. Domestosa, opuszczają miejsce pod maską samochodu i znajdują sobie inne.

 

zobacz galerię

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA