Jak pozbyć się z auta gryzonia?

Samochodowa instalacja elektryczna, przewody hamulcowe oraz maty wygłuszające komorę silnika często pojawiają się w menu gryzoni. Zobacz, co możesz zrobić, by ochronić przed nimi auto.  

Pułapka na myszy

Odstraszacz ultradźwiękowy
Kosztuje ok. 50 zł. Jest bezpieczny dla akumulatora, pobiera tylko 0,1 Wh energii.

Odstraszacz emituje fale dźwiękowe o częstotliwości około 23 kHz, które dla nas są niemal niesłyszalne (granica ludzkiego słuchu to ok. 20 kHz). Gryzonie, na przykład szczury, słyszą dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości – 90–100 kHz. Nie wiadomo czy niepokój gryzoni budzi dźwięk (nie brzmi jak wrogi osobnik innego gatunku), czy jego głośność (110 dB). Fakt jest taki, że po pewnym czasie gryzonie przyzwyczają się do ultradźwięków i nie będą się ich bać.

Spray
Kosztuje od 25 zł (250 ml). Niewygodny w aplikowaniu, ponieważ stosuje się go na podwozie samochodu.

Stosujemy go na podwozie auta i komorę silnika. Zawiera substancję, której zapach kojarzy się z zapachem naturalnego wroga gryzoni. Jest nieprzyjemny i odstrasza, ale jak każdy zapach – jest ulotny. Nietrwałość tę potęguje fakt, że samochody w zasadzie więcej jeżdżą niż stoją, na dodatek poruszają się w różnych warunkach pogodowych (deszcz, śnieg). Producenci sprayów zalecają ich stosowanie raz na dwa tygodnie. W praktyce powinno się je stosować codziennie.

Inne sposoby
Okazuje się, że domowe sposoby są najbardziej skuteczne w działaniu i w dodatku darmowe.

W przewiewnym woreczku umieszczamy sierść naturalnego wroga – psa lub kota. Kunę odstraszy sierść lisa. Mimo iż gryzonie mają doskonały węch, martwy włos przestaje „pachnieć” po kilku–kilkunastu dniach – efekt odstraszania jest więc krótkotrwały. Znacznie skuteczniejsze i nie wymagające zachodu jest znaczenie własnego terytorium przez psy czy koty. Ich zapach jest naturalny i wyraźne informuje – jestem twoim wrogiem i przebywam w pobliżu.

REKLAMA