Jak przewozić duże przedmioty

Jeśli chcesz wozić rzeczy, które nie mieszczą się w Twoim aucie, to tylko pod warunkiem że przestrzegasz zasad. Określa je prawo, ale korzystanie ze zdrowego rozsądku też nie zaszkodzi.  

Zapamiętaj!
Oznakowanie Ładunek wystający z przodu należy oznakować pomarańczową chorągiewką lub dwoma białymi i czerwonymi pasami. Wystający z boku wymaga pomarańczowej chorągiewki o wymiarach 50 x 50 cm. Z tyłu zaś (jeśli ładunek wystaje na więcej niż 50 cm) oznaczamy go białymi i czerwonymi pasami o powierzchni łącznej 1 m2 lub czerwoną chorągiewką o wymiarach 50 x 50 cm.

Przód
Ładunek nie tylko nie może wystawać na odległość większą niż 0,5 metra od przedniej płaszczyzny obrysu auta, nie może to też być odległość większa niż 1,5 metra licząc od fotela kierowcy. 

Szerokość
Ładunek może wystawać poza obrys samochodu z boku, ale tak, by szerokość auta wraz z nim nie przekraczała 2,55 metra. Jeśli samochód ma wszerz 2,55 m lub więcej, jego szerokość wraz z ładunkiem nie może przekraczać 3 metrów. 

Tył
Przedmiot, który załadowałeś na pakę nie może wystawać poza auto dalej niż na 2 metry od jego krawędzi.

Wysokość
Załadowany samochód nie może być wyższy niż 4 metry.   

Kary!
Brak oznakowania słono kosztuje. Według taryfikatora mandatów – nawet 150 zł. 200 zł zapłacisz, jeśli ładunek zasłoni światła lub kierunkowskazy albo nie przymocujesz go odpowiednio. I kolejne 150 zł, jeśli ponadwymiarowe rzeczy zasłonią tablice rejestracyjne. Wszystko bez punktów.  

REKLAMA