Jak przygotować auto na sprzedaż i zwiększyć szansę swojego ogłoszenia

Od czasu do czasu trzeba zmienić samochód. Sprzedaż starego auta możesz zlecić komisowi albo zająć się nią samemu. To drugie bardziej się opłaca. 

fot. auto-types.com

Według danych portalu Allegro każdego dnia można wybierać spośród około 250 tys. ogłoszeń o sprzedaży samochodów. Konkurencja jest więc ogromna. Co zrobić, żeby w tym morzu ogłoszeń właśnie Twoje zainteresowało potencjalnego klienta? Najważniejsze to po prostu mieć auto w dobrym stanie. Bezwypadkowość, regularność serwisowania, stan techniczny, liczba właścicieli i wyposażenie to najmocniejsze argumenty, które mogą zainteresować Twoją ofertą. Ale specjaliści zajmujący się obrotem autami używanymi twierdzą, że równie ważne są opis, dobre zdjęcia i... prawdomówność. Jeśli klient zorientuje się, że coś kombinujesz, z transakcji nic nie wyjdzie.

REKLAMA

1. WIZYTA U MECHANIKA
Tym razem odwiedź innego niż zwykle – oględziny obcego mechanika będą bardziej obiektywne. To punkt obowiązkowy, bo jako sprzedawca musisz być pewny towaru, który oferujesz innym. Błahe usterki usuń koniecznie, każdy niepokojący dźwięk może zniechęcić kupującego.

2. CZYSZCZENIE WNĘTRZA
Odkurz wnętrze i bagażnik, wyczyść plastiki. Zamiast aerozolu w sprayu, który je nabłyszczy, użyj roztworu wody i mydła. Jeśli tapicerka jest zaplamiona, wypierz ją (ok. 150 zł), umyj szyby (także od środka). Zadbaj o odpowiedni zapach. Użyj odświeżacza montowanego do kratki wentylacyjnej.

3. MYCIE I POLEROWANIE
Auto kupuje się oczami. Dokładnie umyj nadwozie, najlepiej w myjni ręcznej. Oceń wygląd lakieru, jeśli jest matowy lub ma lekkie zarysowania, zleć polerowanie (ok. 250 zł). Do drobnych zarysowań użyj lakieru zaprawkowego – co prawda nie znikną, ale będą mniej widoczne.  

4. ZDJĘCIA
Wykonaj je przy ładnej pogodzie. Zdjęcia zewnętrzne zrób o poranku lub tuż przed zachodem słońca. Wnętrze fotografuj w cieniu, z lampą, auto ustaw na neutralnym tle. Im więcej zdjęć zrobisz, tym lepiej. Jeśli samochód sprzedajesz bez dodatkowych akcesoriów, nie fotografuj ich.

5. WYPOSAŻENIE I DOKUMENTY
Z pomocą autoryzowanego serwisu (na podstawie numeru nadwozia) ustal wyposażenie swojego auta – taka usługa zwykle jest bezpłatna. W ogłoszeniu wymień tylko najważniejsze elementy. Poszukaj rachunków za ostatnie naprawy oraz tych, które potwierdzą przebieg auta.

6. OGŁOSZENIE
Najlepiej zamieścić je na wyspecjalizowanych portalach, ta usługa jest najczęściej płatna. Opis powinien być krótki i bez błędów ortograficznych, liczba zdjęć niezbyt duża (napisz, że dodatkowe wyślesz mailem). Poinformuj kupujących w jakich godzinach odbierasz telefony.

7. CENA I RABAT
Jak ustalić cenę sprzedaży? Sprawdź, ile kosztują auta podobne do Twojego. Do średniej kwoty dorzuć kilka procent, które wspaniałomyślnie opuścisz zainteresowanemu. Gdyby twardo się targował, zamiast upustu kwotowego zaproponuj opony zimowe albo bagażnik dachowy.

8. UMOWA KUPNA/SPRZEDAŻY
Skorzystaj ze standardowego wzoru (znajdziesz go w internecie). Wpisz dane dotyczące stron i przedmiotu umowy, przypilnuj też, żeby w umowie znalazł się zapis, że to kupujący płaci podatek od transakcji. Kupującemu wręczasz polisę OC, dlatego do tekstu dopisz godzinę zawarcia umowy.      

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA