Jak przygotować się do podróży zimą

Długa trasa, szczególnie zimą, może być wyzwaniem dla samochodu i kierowcy. Aby sprawnie, wygodnie i bezpiecznie ją pokonać, warto dobrze się przygotować. Zaplanuj podróż w domu, na trasie wsparcie zapewnią Ci dobrze zaopatrzone stacje BP.

ogrzewanie postojowe

Przygotowań nie ograniczaj do zmiany opon na zimowe. Sprawdź poziom i stan płynów w aucie – nie wystarczy tylko dolać zimowego płynu do spryskiwaczy. Jeśli kondycja Twojego samochodu jest kiepska, wykup dodatkowe ubezpieczenie typu assistance (od 100 zł za rok). Staraj się korzystać z dróg ekspresowych i autostrad. Nawet jeśli wiąże się to z nadłożeniem paru kilometrów, dojedziesz mniej zmęczony, a auto zużyje mniej paliwa (jazda jest płynniejsza). Staraj się robić postoje co 200-250 km.

Z tankowaniem paliwa nie zwlekaj do chwili aż zapali się kontrolka rezerwy. Być może utkniesz w korku na wiele godzin, a wtedy jedynym źródłem ciepła będzie pracujący silnik samochodu, więc lepiej, żeby paliwo za wcześnie się nie skończyło... Pobudzaj się kawą (w ciągu dnia doda Ci energii na ok. 90 minut, w nocy tylko na pół godziny). Nie zapominaj o krótkich ćwiczeniach i o regularnym jedzeniu.  

1. Odśnieżanie to czynność obowiązkowa, nawet jeśli podjeżdżasz do osiedlowego sklepu. Zainwestuj w miotełkę z miękkim włosiem albo w zgarniaczkę do śniegu. Dłuższa rękojeść sprawi, że nie będziesz wyglądał jak śniegowy bałwan.

Jak przygotować się do podróży zimą

2. Najskuteczniejszą, najszybszą i najmniej inwazyjną metodą na pozbycie się lodu z szyb samochodowych jest użycie odmrażacza. Sprawdzi się każdy, nawet ten za 10 zł. Wolne od lodu powinny być wszystkie szyby, a także lusterka wsteczne.

Jak przygotować się do podróży zimą

3. Problem mają głównie kierowcy aut z silnikami Diesla, ponieważ olej napędowy w niskich temperaturach krystalizuje. Wydzielająca się parafina blokuje filtr paliwa i o uruchomieniu silnika nie ma mowy. Tankuj wyłącznie zimowy olej napędowy, najlepiej najwyższej jakości, np. BP Ultimate Diesel.

Jak przygotować się do podróży zimą

4. Na stacjach BP znajdują się monitory, które wyświetlają komunikaty o utrudnieniach w ruchu (remonty, korki). Dzięki takiej informacji możesz w porę zmienić trasę swojego przejazdu, oszczędzając sporo czasu, nerwów i pieniędzy. Warto na nie rzucić okiem przy okazji zakupu kawy lub płacenia za paliwo.

Jak przygotować się do podróży zimą

5. Po dłuższej jeździe szyby czołowa i boczne oraz reflektory i światła tylne są mocno zanieczyszczone. Po zmroku widoczność będą utrudniały refleksy świetlne, a brudne klosze zmniejszą intensywność świecenia reflektorów. Nie męcz wzroku, tylko zjedź na stację i skorzystaj ze specjalnej myjki.

Jak przygotować się do podróży zimą

6. Sól drogowa, która skutecznie rozprawia się z błotem pośniegowym i lodem niekorzystnie wpływa na stan lakieru oraz karoserii. Nieczystości usuwaj tak szybko, jak tylko to możliwe. Na stacjach BP znajdziesz myjnie automatyczne (5 programów, każdy z suszeniem) oraz bezdotykowe.

Jak przygotować się do podróży zimą

7. Woda, która pojawia się na uszczelkach może skutecznie przykleić je do karoserii. Rozprawi się z nią preparat natłuszczający (kosztuje od 15 zł), a nawet wazelina techniczna. Smarowanie powtarzaj po każdym myciu auta, a unikniesz kłopotów z dostaniem się do wnętrza samochodu.

Jak przygotować się do podróży zimą

8. Płyn zimowy krystalizuje w temperaturze ok. - 20o C. Ten z BP nie zawiera szkodliwego metanolu, którego opary wnikają do kabiny. Jest to istotne, jeśli wozisz dzieci. Na stacjach kupisz opakowania 2- i 4-litrowe. W autach wyposażonych w spryskiwacze reflektorów zużycie płynu jest dwukrotnie większe.

Jak przygotować się do podróży zimą
REKLAMA