REKLAMA

Jak przygotować się do podróży zimą

Długa trasa, szczególnie zimą, może być wyzwaniem dla samochodu i kierowcy. Aby sprawnie, wygodnie i bezpiecznie ją pokonać, warto dobrze się przygotować. Zaplanuj podróż w domu, na trasie wsparcie zapewnią Ci dobrze zaopatrzone stacje BP.

ogrzewanie postojowe

Przygotowań nie ograniczaj do zmiany opon na zimowe. Sprawdź poziom i stan płynów w aucie – nie wystarczy tylko dolać zimowego płynu do spryskiwaczy. Jeśli kondycja Twojego samochodu jest kiepska, wykup dodatkowe ubezpieczenie typu assistance (od 100 zł za rok). Staraj się korzystać z dróg ekspresowych i autostrad. Nawet jeśli wiąże się to z nadłożeniem paru kilometrów, dojedziesz mniej zmęczony, a auto zużyje mniej paliwa (jazda jest płynniejsza). Staraj się robić postoje co 200-250 km.

Z tankowaniem paliwa nie zwlekaj do chwili aż zapali się kontrolka rezerwy. Być może utkniesz w korku na wiele godzin, a wtedy jedynym źródłem ciepła będzie pracujący silnik samochodu, więc lepiej, żeby paliwo za wcześnie się nie skończyło... Pobudzaj się kawą (w ciągu dnia doda Ci energii na ok. 90 minut, w nocy tylko na pół godziny). Nie zapominaj o krótkich ćwiczeniach i o regularnym jedzeniu.  

1. Odśnieżanie to czynność obowiązkowa, nawet jeśli podjeżdżasz do osiedlowego sklepu. Zainwestuj w miotełkę z miękkim włosiem albo w zgarniaczkę do śniegu. Dłuższa rękojeść sprawi, że nie będziesz wyglądał jak śniegowy bałwan.

2. Najskuteczniejszą, najszybszą i najmniej inwazyjną metodą na pozbycie się lodu z szyb samochodowych jest użycie odmrażacza. Sprawdzi się każdy, nawet ten za 10 zł. Wolne od lodu powinny być wszystkie szyby, a także lusterka wsteczne.

3. Problem mają głównie kierowcy aut z silnikami Diesla, ponieważ olej napędowy w niskich temperaturach krystalizuje. Wydzielająca się parafina blokuje filtr paliwa i o uruchomieniu silnika nie ma mowy. Tankuj wyłącznie zimowy olej napędowy, najlepiej najwyższej jakości, np. BP Ultimate Diesel.

REKLAMA

REKLAMA

4. Na stacjach BP znajdują się monitory, które wyświetlają komunikaty o utrudnieniach w ruchu (remonty, korki). Dzięki takiej informacji możesz w porę zmienić trasę swojego przejazdu, oszczędzając sporo czasu, nerwów i pieniędzy. Warto na nie rzucić okiem przy okazji zakupu kawy lub płacenia za paliwo.

5. Po dłuższej jeździe szyby czołowa i boczne oraz reflektory i światła tylne są mocno zanieczyszczone. Po zmroku widoczność będą utrudniały refleksy świetlne, a brudne klosze zmniejszą intensywność świecenia reflektorów. Nie męcz wzroku, tylko zjedź na stację i skorzystaj ze specjalnej myjki.

6. Sól drogowa, która skutecznie rozprawia się z błotem pośniegowym i lodem niekorzystnie wpływa na stan lakieru oraz karoserii. Nieczystości usuwaj tak szybko, jak tylko to możliwe. Na stacjach BP znajdziesz myjnie automatyczne (5 programów, każdy z suszeniem) oraz bezdotykowe.

7. Woda, która pojawia się na uszczelkach może skutecznie przykleić je do karoserii. Rozprawi się z nią preparat natłuszczający (kosztuje od 15 zł), a nawet wazelina techniczna. Smarowanie powtarzaj po każdym myciu auta, a unikniesz kłopotów z dostaniem się do wnętrza samochodu.

8. Płyn zimowy krystalizuje w temperaturze ok. - 20o C. Ten z BP nie zawiera szkodliwego metanolu, którego opary wnikają do kabiny. Jest to istotne, jeśli wozisz dzieci. Na stacjach kupisz opakowania 2- i 4-litrowe. W autach wyposażonych w spryskiwacze reflektorów zużycie płynu jest dwukrotnie większe.

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA