Jak sprawdzić stan akumulatora?

Słaby i ciągłe niedoładowany akumulator odmówi posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Eksperci radzą, jak sprawdzić, czy konieczna jest wymiana „baterii” lub chociażby jej kontrola w serwisie.

Akumulator samochodu fot. materiały prasowe
Akumulator samochodu

Co zrobić, by akumulator przetrwał zimę i niskie temperatury? Sprawdź jego stan, nim będzie za późno – radzą eksperci. Najlepiej stan akumulatora oceni profesjonalny warsztat, a jeśli „baterię” trzeba będzie wymienić, pracownicy serwisu dobiorą odpowiedni zamiennik, a zużytą część poddadzą bezpiecznemu recyklingowi. Wcześniej można jednak wstępnie oszacować potrzebę ewentualnej wymiany, odpowiadając na kilka pytań, przygotowanych przez specjalistów Varty.

REKLAMA

Sprawdź swój akumulator, jeśli:

  • ma więcej niż 4 lata
  • od ostatniej kontroli akumulatora minęły więcej niż 2 lata
  • samochód przez dłuższy czas nie był użytkowany
  • często korzystasz z samochodu na krótkich trasach
  • miewasz problemy z uruchomieniem silnika
  • zdarza się, że mimo wyposażenia w system start-stop, silnik nie gaśnie na postojach
  • zamontowałeś w pojeździe dodatkowe urządzenia elektryczne (np. ogrzewanie postojowe, system nagłaśniający, itp.)
  • latem samochód był wystawiony na działanie wysokich temperatur
  • nadchodzą przymrozki lub planujesz podróż w chłodne rejony

Im więcej punktów dotyczy twojego pojazdu, tym pilniej warto dokonać przeglądu akumulatora w warsztacie. Weryfikację czy akumulator powinien przejść przegląd może również ułatwić poniższy test: https://clarios-press.kr-apps.de/battery-check.php?lg=pl

Zobacz także: jak odpalać na kable i jak prawidłowo podłączyć akumulator?

Akumulator słabnie nie tylko zimą

Według raportów ADAC, niemal co drugie wezwanie pomocy drogowej spowodowane jest awarią akumulatora. Zimowe warunki, wahania temperatur i jazda na krótkich odcinkach wyczerpują „baterie”, nie pozwalając im na prawidłowe i pełne naładowanie. Ale także w upalne dni sprawność ogniw mocno spada. Z kolei jazda z notorycznie niedoładowanym akumulatorem bezpowrotnie niszczy ogniwa i doprowadza do zmniejszenia pojemności i szybszej awarii. Niestety, winę często ponoszą też ci kierowcy, którzy zbyt rzadko poddają akumulatory kontroli. A przecież jeszcze w tym sezonie czekają nas mroźne dni.

– Okres pandemii zmienił wiele obszarów naszego życia, w tym zwyczaje dotyczące przemieszczania się. Transport zbiorowy wciąż jest postrzegany jako potencjalnie niebezpieczny, dlatego samochody zyskały na popularności, zapewniając bezpieczną przestrzeń z dala od tłumów. Niestety okazuje się, że większość tych pojazdów użytkowana jest na bardzo krótkich odcinkach, w jeździe miejskiej, przy częstym hamowaniu i ruszaniu. Dodatkowo, podczas takich podróży korzysta się z wielu odbiorników energii elektrycznej, jak ogrzewane szyby i fotele oraz z systemu start/stop, co w konsekwencji nie pozwala na prawidłowe naładowanie akumulatora podczas jazdy. Akumulatory użytkowane są więc w stanie ciągłego niedoładowania, co w zimie często oznacza problemy z rozruchem – wyjaśnia ekspert Clarios Poland.

Zobacz także: jak dbać o akumulator na co dzień?

REKLAMA

REKLAMA

Akumulator samochodu fot. materiały prasowe
Akumulator samochodu

Wymiana akumulatora - dlaczego warto poprosić o pomoc specjalistę?

Jeśli akumulator jest niesprawny, nie należy go wymieniać samodzielnie. Choć w przeszłości wymiana akumulatora nie była skomplikowaną czynnością, obecnie proces ten jest bardziej złożony i nierzadko wymaga dodatkowych procedur serwisowych. Pamiętajmy, że stan naładowania nie równa się ogólnemu stanowi akumulatora. Mechanicy mają niezbędną wiedzę i narzędzia diagnostyczne, dzięki którym unikniemy uszkodzenia elektroniki w naszym pojeździe.

Co niezmiernie ważne, fachowcy ocenią, czy wymiana akumulatora jest w ogóle konieczna lub czy przed wymianą nie należy naprawić np. zepsutego elektroodbiornika czy innego elementu instalacji, który może doprowadzić do awarii nowo zainstalowanego akumulatora.

Dodatkowo, profesjonalny warsztat z pewnością zadba o to, aby zużyty akumulator został poddany recyklingowi, minimalizując w ten sposób negatywny wpływ na środowisko. Akumulatory samochodowe są najczęściej odzyskiwanym i przetwarzanym produktem w na świecie, wyprzedzając aluminium, papier, opony i szkło.

Zobacz także: ładowanie akumulatora - zasady, które warto znać

Firma Clarios podaje na przykład, że opracowany we współpracy z partnerami i klientami system zbierania zużytych akumulatorów, zapewnia ich wykorzystanie w ramach obiegu zamkniętego. Dzięki temu udaje się odzyskać z rynku aż 98 proc. akumulatorów ołowiowych z pojazdów w Europie, a także bardzo dużą część materiałów, z których są wykonane. Elementy z tworzywa sztucznego są przetwarzane na wióry polipropylenowe, na przykład do nowych obudów akumulatorów. Ołów jest wykorzystywany do produkcji nowych akumulatorów. Natomiast elektrolit można przetworzyć na nawozy i środki czyszczące.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Zobacz również:
REKLAMA