Jak ubrać się zimą do auta

Strój kierowcy może mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zwłaszcza zimą, kiedy nosimy grube i ciepłe kurtki, czapki oraz buty na wysokiej podeszwie.

Jak ubrać się zimą do auta

Kierowca musi mieć swobodę ruchów, a ubranie nie może ograniczać jego czasu reakcji w sytuacji niebezpiecznej. Przeciętnie kierowca potrzebuje od 1,1 do 1,4 s na rozpoczęcie hamowania – w tym czasie auto jadące 50 km/h przejeżdża 15,3–19,4 m, a od czasu zadziałania hamulców do zatrzymania auta potrzeba jeszcze 13 m. Dlatego to, w jakich butach prowadzi ma wpływ na szybkość, z jaką wciśnie pedał hamulca. Jazda w zimowej kurtce, np. puchowej, wymaga prawidłowego zapięcia pasa bezpieczeństwa. Zawsze musi być pod kurtką i przylegać do ciała, bo w razie wypadku od razu będzie pochłaniał energię zderzenia (a np. przy prędkości 50 km/h kierowca ważący 75 kg uderza w niego z siłą 3500 kg). Poza tym nie ma pewności, że pas trafi w miednicę, czyli tam gdzie powinien – może wbić się w brzuch i zmiażdżyć narządy wewnętrzne. 

Ciężkie buty
Buty na grubej podeszwie utrudnią szybkie wciśnięcie hamulca. A od czasu reakcji kierowcy zależy długość drogi hamowania. Jeśli jedziesz 50 km/h i wciśniesz go tylko o 0,3 s później niż zwykle – przejedziesz 4 m więcej.

Rękawiczki, czapka
W rękawiczkach można prowadzić, pod warunkiem że są one cienkie, najlepiej skórzane, a nie wełniane, które ślizgają się po kierownicy. Czapka i szalik mogą przeszkadzać w czasie jazdy.

Gruba kurtka
Jeśli nie zdejmujesz kurtki do jazdy, pas musisz zapiąć pod nią. W przeciwnym razie przy kolizji przestrzeń, jaką zajmuje kurtka między pasem a ciałem jest tak duża, że uderzysz w pas z ogromną siłą.

REKLAMA