REKLAMA

Jak uchronić auto przed pożarem?

Dym spod maski nie musi oznaczać, że auto za chwilę zamieni się w pochodnię. Jeśli zadziałasz szybko i przytomnie, masz szansę uratować samochód przed destrukcją.

pożar samochodu Jak reagować gdy spod maski unosi się dym.

Przyczyną pożarów w aucie są przeważnie zwarcia w instalacji elektrycznej, rzadko wycieki paliwa. Pierwszą oznaką niebezpieczeństwa jest dym i swąd spalenizny. Zdarza się jednak, że pod maską nabroi zwierzę, a przeżuta przez szkodnika okładzina maski spadnie na rozgrzany silnik i zacznie dymić. Wtedy wystarczy zjechać na pobocze, zgasić silnik i oczyścić komorę z resztek okładziny.

 

REKLAMA

Gdybyś jednak musiał użyć gaśnicy, nie obawiaj się, że uwolniony z niej proszek uszkodzi osprzęt auta. Za to po akcji czeka Cię mycie silnika – zaschnięta substancja będzie pokrywać to, co pod maską. Do gaszenia małych płomieni można też użyć koca, wody lub piasku. W razie większych płomieni rada strażaków jest jedna – wezwać służby (nie zapłacisz za to). Nie należy się też obawiać, że samochód wybuchnie jak na filmach, ponieważ zbiornik paliwa wykonany z niepalnego materiału jest szczelnie odizolowany. Oprócz obowiązkowej gaśnicy, warto mieć grubą szmatę lub rękawice – przydadzą się do uchylenia być może rozgrzanej już maski.

Warto wiedzieć:
1-kilogramowa gaśnica to minimum za jej brak możemy zarobić mandat od 20 do 500 zł

7 zł - tyle kosztuje legalizacja gaśnicy w sklepie z art. pożarniczymi

1. Wyciągnięcie kluczyka ze stacyjki odetnie dopływ prądu.

Jak reagować gdy spod maski unosi się dym.

2. Potrząsamy gaśnicą i usuwamy z niej zawleczkę.

Jak reagować gdy spod maski unosi się dym.

3. Maskę uchylamy, a nie otwieramy na oścież, gaśnicę trzymamy pionowo. Po wpuszczeniu całego środka gaśniczego (poprzez naciśnięcie spustu) maskę trzeba zamknąć.

Jak reagować gdy spod maski unosi się dym.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA