Jak unikać wypadków?

Z badań wynika, że 82% wypadków to wynik błędu kierowcy. Zobacz, jakie manewry warto poćwiczyć w Szkole Auto Skody, by wyjść bez szwanku z każdej opresji.  

Szkoła Auto
Przy pokonywaniu zakrętów obowiązują bezpieczeństwo, sprawność, elegancja.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

1. Omijanie przeszkody
Od zauważenia przeszkody do wciśnięcia hamulca mija 1,1 s – w tym czasie auto jadące 90 km/h przejeżdża 27,5 m. Na kursie poćwiczysz refleks i nauczysz się w pełni wykorzystywać ABS, aby sprawnie zahamować podczas omijania pojawiającej się nagle kurtyny wodnej.

2. Jazda w slalomie
Tylko 63% polskich kierowców siedzi prawidłowo za kierownicą, a tylko odpowiednia pozycja za kółkiem pozwala na sprawne skręcanie czy awaryjne hamowanie. Ćwiczenie jazdy w slalomie nauczy Cię także planowania bezpiecznej linii przejazdu przez zakręt.

3. Wyjście z poślizgu
Mokre liście lub poranna gołoledź mogą sprawić, że auto wpadnie w poślizg – doświadczyło tego co najmniej raz 37% kierowców. Nauczysz się jak opanować samochód, jeżdżąc na macie poślizgowej z „szarpakiem” – składa się on z płyty, która po najechaniu na nią szarpie tyłem auta, wprowadzając je w poślizg. W takiej sytuacji ważna jest szybka kontra kierownicą i wyhamowanie rozpędzonego samochodu.

4. Hamowanie awaryjne
Jadąc 50 km/h zdążysz zahamować np. przed wybiegającym na drogę zwierzęciem, ale jadąc 70 km/h, uderzysz w nie z prędkością 43 km/h. Ćwiczenie awaryjnego hamowania na różnych nawierzchniach i z różnymi prędkościami pomoże Ci zrozumieć, o ile wydłuża drogę hamowania jazda szybsza o 10-20 km/h i jak wpływają na nią śnieg, deszcz oraz nierówna nawierzchnia.

5. Jazda w zakręcie
Jeśli będziesz przejeżdżał zakręt na mokrym asfalcie zbyt szybko, przednie koła auta mogą wpaść w poślizg. Łatwo wtedy zjechać z drogi lub zmienić pas ruchu, co może doprowadzić do wypadku. 13% kierowców nie radzi sobie z poślizgiem podsterownym. Na okręgu pokrytym matą poślizgową nauczysz się jak bezpiecznie wyprowadzić samochód z poślizgu.

Zobacz także:

REKLAMA