Jak usunąć rysę?

Podrapany lakier nie dodaje urody Twojemu autu. Sprawdzamy, który sposób usunięcia rysy jest najlepszy.  

Jeśli rysa na lakierze nie jest głęboka, tzn. podrapany jest wyłącznie lakier bezbarwny (klar), pomóc powinna zwykła pasta polerska. Jeśli uszkodzenie okazuje się poważniejsze, a zarysowanie sięga warstwy podkładu lub „gołej” blachy, samo polerowanie nie pomoże. Jednym z prostszych sposobów na pozbycie się rysy jest zastosowanie wosku koloryzującego.

Niestety, efekt maskowania może rozczarować. To samo dotyczy prób poprawiania urody auta kredką do lakieru. Najlepszy efekt przynosi wykonanie zaprawki. Co prawda z bliskiej odległości widać pewne niedoskonałości tej metody, ale to tańszy sposób niż lakierowanie całego elementu.

Jak usunąć rysę
Jak usunąć rysę
KredkaDostępna w tych samych, czyli podstawowych kolorach, co wosk. W przeciwieństwie do niego kredka wypełnia powierzchnię rysy. Dla utrwalenia efektu warto nałożyć na nią wosk koloryzujący. Dlatego kredkę kupujemy w zestawie z woskiem (45 zł), zamiast samej kredki (19 zł). Efekt maskowania zniknie po pierwszym myciu.
Jak usunąć rysę
ZaprawkaLakier zaprawkowy ma tę zaletę, że dobrać go można idealnie, pod każdy odcień lakieru samochodowego. Naprawa uszkodzonego miejsca wymaga precyzji. Do wypełnienia rysy zamiast pędzelka (jest w zestawie) warto użyć kawałka gąbki. Naprawa jest czasochłonna, ale efekt i trwałość najlepsze. Koszt lakieru to 17 zł.
Wosk
Służy przede wszystkim do tego, także ten koloryzujący, by wydobyć głębię lakieru. Rysę uda się zamaskować pod warunkiem, że auto jest polakierowane w jednym z 6 podstawowych kolorów: białym, czerwonym, czarnym, niebieskim, srebrnym lub zielonym. Wydasz 29 zł, a efekt utrzyma się do pierwszego deszczu.
Kredka
Dostępna w tych samych, czyli podstawowych kolorach, co wosk. W przeciwieństwie do niego kredka wypełnia powierzchnię rysy. Dla utrwalenia efektu warto nałożyć na nią wosk koloryzujący. Dlatego kredkę kupujemy w zestawie z woskiem (45 zł), zamiast samej kredki (19 zł). Efekt maskowania zniknie po pierwszym myciu.
Zaprawka
Lakier zaprawkowy ma tę zaletę, że dobrać go można idealnie, pod każdy odcień lakieru samochodowego. Naprawa uszkodzonego miejsca wymaga precyzji. Do wypełnienia rysy zamiast pędzelka (jest w zestawie) warto użyć kawałka gąbki. Naprawa jest czasochłonna, ale efekt i trwałość najlepsze. Koszt lakieru to 17 zł.

 

 

REKLAMA