Jak zadbać o samochód po zimie?

Wiosną warto zadbać o nasze auto. Nie wystarczy kilkuminutowa wizyta na myjni, bo ważne jest również umycie podwozia z soli oraz dokładne wyczyszczenie wnętrza samochodu. Z badań wynika, że bardzo wiele drobnoustrojów znajduje się m.in. na kierownicy czy w bagażniku.

| Data aktualizacji: 2022-04-28
Myjki wysokociśnieniowe shutterstock.com

Zadbaj o wnętrze

Wielu kierowców zapomina o regularnym sprzątaniu wnętrza samochodu. Zakurzona deska rozdzielcza czy okruchy jedzenia na tylnej kanapie to jednak nie tylko kwestia estetyki, lecz także zdrowia kierowcy i pasażerów.

REKLAMA

Z badań brytyjskich naukowców wynika, że znaczną liczbę zarazków można znaleźć na kierownicy, a i tak nie jest to najbrudniejsze miejsce w aucie – najwięcej bakterii gromadzi się… w bagażniku. Dlatego niezbędne jest częste odkurzanie i czyszczenie wszystkich elementów wnętrza auta (łącznie z praniem tapicerki).

Po zimie dobrze jest zwrócić uwagę także na stan dywaników samochodowych, które mogą być szczególnie brudne i zniszczone. Jeśli to możliwe, trzeba je dokładnie wyczyścić, jednak w niektórych przypadkach konieczna może okazać się wymiana na nowe. 

REKLAMA

REKLAMA

Nie tylko nadwozie

Nadwozie należy dokładnie umyć. Aby zapobiegać korozji, nie zaszkodzi też woskowanie, a najlepiej umyć także podwozie i nadkola, gdzie mogło zgromadzić się błoto i sól. Można skorzystać z programu mycia podwozia w myjni automatycznej lub w myjni samoobsługowej usunąć sól za pomocą myjki pod ciśnieniem.

Najdokładniejsze jednak mycie zapewni ręczna myjnia, na której pracownicy podniosą auto i dokładnie wypłuczą sół z zakamarków podwozia.

REKLAMA

Przejrzyste szyby

Czyste szyby to jeden z warunków bezpiecznej jazdy, ponieważ dobra widoczność pozwala odpowiednio szybko reagować na to, co dzieje się na drodze. W zimie intensywnie eksploatujemy wycieraczki, dlatego na wiosnę często zachodzi konieczność ich wymiany. Jak to stwierdzić? 

– Jeśli pióra wycieraczek są zdeformowane, na szybie zostają smugi albo pojawia się charakterystyczne piszczenie wycieraczek podczas pracy, to znak, że nie spełniają już one prawidłowo swojej funkcji – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

REKLAMA

REKLAMA

Co oprócz sprzątania?

Gdy minie ryzyko opadów śniegu, a temperatury stale przekraczają 7 stopni Celsjusza, należy zmienić opony zimowe na letnie. W wyższej temperaturze "zimówki" tracą swoje właściwości i szybciej się zużywają.

Przed wizytą w zakładzie wulkanizacyjnym należy jednak upewnić się, czy letnie opony są w dobrym stanie i nie wymagają wymiany na nowe.  Ze względów bezpieczeństwa bieżnik opony letniej powinien mieć minimum 3 mm głębokości. Nie powinno się też użytkować opon starszych niż 10 lat, choć najlepiej wymieniać je częściej. Warto sprawdzić, jakie są zalecenia producenta w tej kwestii.

Wiosna to także dobry moment na przegląd samochodu. Warto upewnić się m.in. czy zawieszenie nie zostało uszkodzone podczas jazdy po dziurawej nawierzchni. Nie zaszkodzi także kontrola stanu klocków i tarcz hamulcowych czy stanu i ilości płynów oraz olejów w naszym pojeździe: płynu hamulcowego, płynu w układzie chłodzenia oraz oleju silnikowego i oleju w układzie wspomagania.

Zobacz również:
REKLAMA