Jakie ubezpieczenie wybrać?

Zobacz, o co powinieneś zapytać wykupując ubezpieczenie, żeby w razie wypadku nie zostać na lodzie.

jaguar xkr-s, bmw 630i, wypadek

Naprawią auto?
Jeżeli doszło do wypadku lub awarii, Twój samochód zostanie naprawiony na miejscu tylko wtedy, jeśli nie będzie to kosztowało więcej niż 200-300 zł i potrwa maksymalnie godzinę. Assistance gwarantuje też dowóz paliwa i wymianę koła, ale w tanich pakietach (często zawartych w OC i AC) – tylko gdy jesteś dalej niż 20-30 km od domu.  

Dokąd odholują?
Dobre assistance gwarantuje holowanie do 150 km, więc w kieszeni zostaje Ci około 800 zł. Problem jest z tańszymi ubezpieczeniami, które zapewniają transport tylko do wybranego przez ubezpieczyciela najbliższego warsztatu – zazwyczaj do ASO , gdzie za robociznę zapłacisz nawet 300% więcej niż w dobrym niezależnym serwisie.  

Dostanę nocleg?
Nawet niedrogie assistance przewidują zwrot kosztów noclegu dla kierowcy i pasażerów – do 4 dób w hotelu 3-gwiazdkowym. Sam zapłaciłbyś za to około 520 zł (za dwie osoby). Niestety pomoc przysługuje często tylko w razie wypadku, a nie awarii samochodu.  

A auto zastępcze?
Auto odmawia posłuszeństwa i musi zostać w warsztacie – assistance gwarantuje Ci za darmo samochód zastępczy (w drogich pakietach nawet do 14 dni). Nikt jednak nie wspomina o kaucji za auto, którą opłacasz sam – za auto kompaktowe trzeba dać w zastaw ponad 2 tys. zł.  

A co za granicą?
Nie każde assistance chroni Cię za granicą. Aby bezpiecznie podróżować po Europie, trzeba kupić najdroższy wariant nawet za 500 zł rocznie (zazwyczaj nie obejmuje Rosji i Ukrainy). Jeżeli nie masz takiego pakietu, za nocleg, auto zastępcze i holowanie zapłacisz nawet 2700 złotych (ceny we Włoszech). Możesz kupić ubezpieczenie tylko na sam wyjazd, np. na miesiąc.  

REKLAMA