Jakimi pojazdami można jeździć bez prawa jazdy

Gdyby ktoś nas przekonywał, że są samochody, które można prowadzić tylko z dowodem osobistym, takie jak np. Aixam albo Smart, i próbuje nam taki sprzedać, nie dajmy się nabrać - bez prawa jazdy można jeździć rowerem, wózkiem rowerowym i pojazdem zaprzęgowym.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Zamieszanie dotyczące tej sprawy wzięło się stąd, że kiedyś, czyli do zmiany przepisów w 2013 roku, właśnie te niewielkie modele, zwane microcarami, oraz motorowery można było prowadzić bez uprawnień. Jeśli chodzi o motorowery, zamieszanie jest jeszcze większe, bo także teraz niektórzy mogą nimi jeździć bez prawa jazdy. Ale dotyczy to tylko osób, które urodziły się przed 19 stycznia 1995 roku, czyli w czasie zmiany przepisów były pełnoletnie. Wszyscy pozostali muszą mieć prawo jazdy kategorii AM lub wyższej.

REKLAMA

Jakimi pojazdami można jeździć bez prawa jazdy - Co to jest motorower, co to jest czterokołowiec

Lekkie czterokołowce, czyli microcary, zawierały się kiedyś w definicji motoroweru, dlatego są osoby, które wciąż myślą, że można nimi jeździć bez prawa jazdy. Tymczasem według obowiązujących teraz przepisów motorower to pojazd dwu- lub trzykołowy, który jest wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm3 lub elektryczny o mocy do 4 kW i którego prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h. Pod taką definicję nie da się podciągnąć Smarta ani Aixama.
Aby jeździć czterokołowcem, są wymagane uprawnienia, chociaż niższe niż do prowadzenia pełnowymiarowego samochodu, czyli wystarczy prawo jazdy kategorii AM albo B1, w zależności od masy pojazdu. Kategorię AM trzeba mieć, by jeździć czterokołowcem lekkim (homologacja unijna - L6e), czyli pojazdem o masie własnej nieprzekraczającej 350 kg, wyposażonym w silnik o mocy 4 kW i osiągającym prędkość do 45 km/h. Czterokołowce ciężkie (homologacja unijna - L7e) mają masę do 550 kg oraz silnik o mocy 15 kW. Do prowadzenia czterokołowców obu tych kategorii jest wymagane prawo jazdy, trzeba ukończyć kurs nauki jazdy i zdać egzamin. Jest jednak duża różnica między tradycyjnymi samochodami a czterokołowcami - te ostanie, za zgodą rodziców lub opiekunów, mogą prowadzić osoby niepełnoletnie.

Jakimi pojazdami można jeździć bez prawa jazdy - Prawo jazdy kategorii AM i B1

Żeby zdać egzamin na prawo jazdy, które uprawnia do prowadzenia motorowerów i czterokołowców, trzeba mieć 14 lat. Do czterokołowców, które mogą prowadzić niepełnoletni kierowcy, zaliczają się na przykład Smart, Aixam i quady (przy okazji przypominamy, że quadami nie wolno jeździć po zwykłych drogach). Wszystkie czterokołowce podlegają też obowiązkowej rejestracji w wydziale komunikacji i muszą mieć ubezpieczenie OC.
Prawo jazdy kategorii AM może dostać już 14-latek, ale musi zdać egzaminy; uprawnia go ono do prowadzenia motoroweru i czterokołowca lekkiego. Kategoria B1 jest przeznaczona dla 16-latków, którzy też muszą odbyć kurs i zdać egzaminy, za to oni mogą prowadzić czterokołowce, których masa własna wynosi do 550 kg.

Jakimi pojazdami można jeździć bez prawa jazdy - Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy

Jazda bez uprawnień jest karana mandatem, w wypadku prowadzenia pojazdu bez prawa jazdy wynosi on 500 zł, w wypadku braku uprawnień do prowadzenia pojazdu danej kategorii - 300 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, nawet 5 tys. zł. Ale jak to w takich wypadkach bywa, to nie kary finansowe są najbardziej dotkliwe - jeśli ktoś spowoduje wypadek, prowadząc samochód bez uprawnień, zapłaci za wszystkie szkody (posiadane OC nie ma tu zastosowania), czyli zarówno naprawy auta, jak i odszkodowanie osobom poszkodowanym w wypadku.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA