Jazda jesienią: Widzieć i być widzianym

Zobacz, co możesz zrobić, żeby poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy, gdy na dworze ciemno i deszczowo. Kilka prostych czynności może sprawić, że do celu podróży dotrzesz mniej zmęczony.

Światła

Wrzesień, październik, listopad i grudzień to miesiące, w których dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. To właśnie wtedy ginie najwięcej pieszych, którzy w konfrontacji z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans. Przyczyną są niesprzyjające warunki do jazdy i obniżona sprawność psychofizyczna nas – kierowców. Zadbaj o jak najlepszą widoczność z wnętrza auta i możliwie największą ilość światła na drodze. Wykonanie przedstawionych przez nas, kilku prostych patentów zajmie dosłownie parę minut i nie zrujnuje portfela. Efekty docenisz podczas pierwszej jazdy po zmroku lub w deszczu.  

1. MYCIE SZYB 2. WYMIANA DYWANIKÓW
Kurz osiada nie tylko na desce rozdzielczej czy fotelach, ale i na przedniej szybie. Wilgoć w aucie temu sprzyja. Warto umyć przednią i boczne szyby płynem lub preparatem zapobiegającym zaparowywaniu szyb. Do mycia i wycierania najlepiej użyć ręczników papierowych. Tekstylne dywaniki są estetyczne, niestety chłoną i magazynują wilgoć. Jesienią warto wymienić je na gumowe – są bardziej praktyczne. Komplet dywaników dopasowanych do konkretnego modelu samochodu i wyposażonych w stopery (nie przesuwają się) kosztuje ok. 60 zł.
3. USUWANIE PARY Z SZYB 4. PODGRZEWANE LUSTERKA
Klimatyzacja nie służy wyłącznie do schładzania wnętrza auta, pozwala też skutecznie pozbyć się wilgoci i pary z szyb. Regularne używanie klimatyzacji przedłuży żywotność kompresora. Jeśli nie masz klimy w aucie, ustaw nadmuch na szybę, a wentylator na trzeci bieg. Poranna rosa, szadź, a nawet różnica temperatur między powietrzem w ciepłym garażu, a zimnym na dworze powodują pokrywanie się lusterek parą. Brak widoczności w lusterkach wstecznych jest bardzo niebezpieczny, np. w chwili zmiany pasa ruchu.
5. REFLEKTORY 6. WYMIANA ŻARÓWKI
Światła do jazdy dziennej to wyposażenie standardowe każdego nowego samochodu, jednak w pochmurny dzień bezpieczniej włączyć światła mijania. Pamiętaj, że jadąc w kolumnie samochodów nie powinno się używać świateł przeciwmgłowych, bo oślepiają innych kierowców. Pisaliśmy wielokrotnie, napiszemy raz jeszcze – tylko dzięki sprawnym światłom Twoje auto jest widoczne na drodze. Każda żarówka musi się świecić. Te od świateł mijania wymieniaj zawsze parami (dobrze, żeby świeciły jednakowo). Po każdej takiej operacji skontroluj ustawienie świateł.
7. BĄDŹ WIDOCZNY 8. WYMIANA WYCIERACZEK
W Polsce nie ma obowiązku używania kamizelek odblaskowych. Warto jednak z nich korzystać, kiedy stajemy na poboczu. W razie awarii auta ustaw trójkąt ostrzegawczy – na ekspresówkach i autostradach 100 m za autem, na pozostałych drogach 30-50 m, w mieście przy aucie. Jesień to okres najbardziej intensywnych opadów deszczu. Właśnie teraz jest najlepszy moment na to, by wymienić wycieraczki na nowe. Najlepiej do szyby przylegają te aerodynamiczne. Jeśli nowe wycieraczki skrzypią podczas pracy, można wypolerować szybę (50 zł). Powinno pomóc.
REKLAMA