Jazda z mapą a jazda z nawigacją

Podróżuj bezpiecznie. Nawet z najdokładniejszej mapy najlepszy pilot nie wyczyta, gdzie znajduje się najbliższa apteka czy bankomat. Takie rzeczy może wiedzieć tylko urządzenie GPS.

Jazda z mapą a jazda z nawigacją
Wystarczy podać adres, a nawigacja poprowadzi „od drzwi do drzwi". 
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Jeszcze kilka lat temu nie było wyboru. Trzeba było wozić się z mapami czy z atlasem, bo przenośnych urządzeń GPS nie było, a nawigacje montowane w samochodach oferowano jedynie do drogich modeli i wymagały kosmicznych dopłat. Czasy szybko się zmieniły i nawigację można mieć nawet w telefonie komórkowym.

Największą przewagą nawigacji nad mapą nie jest ani przyjemniejsze dla oka odwzorowanie terenu (dość prosta grafika map cyfrowych), ani nawet to, że może nas pilotować sam Krzysztof Hołowczyc (dlaczego on, a nie Maciej Wisławski - jego wieloletni rajdowy partner, pilot z krwi i kości - tego pojąć nie mogę) lub inni, obcojęzyczni nawigatorzy (do wyboru są głosy kobiece i męskie). Nawigacja góruje nad mapą przede wszystkim informacjami dodatkowymi, zapisanymi w pamięci urządzenia GPS, które nie znajdują się na najdokładniejszych mapach. Stacje benzynowe (z rozróżnieniem dostawców paliw), hotele czy szpitale - dobra nawigacja wie o nich wszystko. Mapa niewiele. Ponadto, nawigacja na bieżąco śledzi postęp jazdy i potrafi ocenić ile kilometrów pozostało do przejechania oraz przewiduje czas dotarcia do celu, co ułatwia planowanie podróży. Gdy "siła zewnętrzna" (korki czy objazd) zmusi nas do zmiany trasy, nawigacja w mig się zorientuje, że zmieniliśmy kurs i poprowadzi nas do celu inną trasą. Zaletą tradycyjnej, papierowej mapy jest to, że widać na niej większy obszar niż na ekraniku nawigacji, co daje lepszy ogląd całej trasy i pozwala zaplanować dłuższą podróż.

 

Obsługa urządzeń GPS, szczególnie dla młodych użytkowników, jest już intuicyjna do tego stopnia, że nie wymaga nawet studiowania instrukcji obsługi. Natomiast do odnalezienia się na mapie i do umiejętności czytania jej trzeba mieć pewien dryg i przynajmniej niezłą orientację w terenie.


Olbrzymia zaleta nawigacji polega na tym, że pozwala bezbłędnie prowadzić do miejsc, w których nigdy się nie było, a poruszanie się po których wzbudza obawy nawet u wytrawnych kierowców czy pilotów, czyli w dużych miastach. Nawigacja wie, które ulice są jednokierunkowe i gdzie wjechać się nie da. Z tradycyjnego planu miasta nie zawsze można wyczytać takie informacje. Mapa jest płaska i są na niej naniesione kontury jedynie wybranych budynków, urządzenie GPS zaś może wyświetlać obraz trójwymiarowy z zarysem budynków, co zdecydowanie lepiej odzwierciedla stan faktyczny i ułatwia zorientowanie się w obcym mieście.

Dodatkowy atut nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych polega na ich multimedialności. Oprócz drogowego atlasu nawet całej Europy i spisu przydatnych miejsc i instytucji, mogą być też "magazynem" ulubionej muzyki, zdjęć a nawet filmów.

Tekst: Maciej Ziemek
Zdjęcia: Paweł Łapot

Zobacz również:
REKLAMA